Co powie o tobie twój były szef?

Czyli jak zapewnić sobie dobre referencje?

szef referencje Co powie o tobie twój były szef?

Coraz częściej pracodawcy potwierdzają referencje kandydatów do pracy. Proces rekrutacji jest kosztowny, błąd popełniony przy zaproszeniu niewłaściwego kandydata do firmy liczy się w tysiącach złotych, zatem pracodawcy wolą poświęcić kilka minut na rekrutację więcej i sprawdzić co o pracowniku myśli jego były szef.

Aby pracodawca mógł zebrać informacje o kandydacie do pracy od jego poprzednich pracodawców, kolegów z pracy czy klientów, powinien uzyskać zgodę (i numery telefonów) od kandydata. Dzięki temu, to kandydat steruje tym procesem – sam podaje numer telefonu do osoby, co do której wierzy, że udzieli mu ona pozytywnych referencji. Niestety często okazuje się, że kandydaci sami strzelają sobie w stopę – wydaje im się, że dostaną dobrą opinię, a dostają opinię złą lub neutralną. Jak tego uniknąć?

Sposobem może być sprawdzenie tego, co powiedziałby Twój były szef lub kolega o tobie, gdyby do niego zadzwoniono. Jak to zrobić? Poprosić znajomego (najlepiej osobę zajmującą się rekrutacją) o wykonanie takiego telefonu i zadanie kilku pytań – dzięki temu dowiesz się, czy podanie numeru do szefa jest bezpieczne, czy lepiej szukać innej osoby, która mogłaby udzielić referencji na twój temat.

Dodaj komentarz