Nie chcemy pracować z kobietami

Czy dla Polaków płeć współpracowników ma znaczenie? Badania CBOS mówią, że dla części tak – i ta część wolałaby pracować z mężczyznami.

41% osób ankietowanych przez CBOS nie ma preferencji co do płci swoich współpracowników. Jest im wszystko jedno czy pracują z kobietami czy mężczyznami. 21% chciałoby pracować w mieszanym, obupłciowym środowisku. Pozostali wybraliby najchętniej środowisko jednopłciowe, przy czym grupy męskie cieszą się dwukrotnie większą popularnością niż kobiece. W sfeminizowanym środowisku chciałoby pracować zaledwie 12% badanych w porównaniu do 24% które wybrałoby środowisko męskie.

Z kobietami nieco częściej chcą współpracować kobiety niż mężczyźni. To kobiety też, częściej niż mężczyźni chciałyby pracować w mieszanym zespole.

Kobiety są mniej chętnie widziane nie tylko jako koleżanki z pracy, ale również jako szefowe. Szefa – kobietę chciałoby mieć jedynie 9% badanych (w porównaniu do 36% tych, którzy woleliby mężczyznę). Pocieszające jest to,że połowie pracowników jest wszystko jedno czy ich szefem będzie kobieta czy mężczyzna. W porównaniu do badań z 2006 roku preferencje wobec płci szefa się w zasadzie nie zmieniły (o 4% więcej osób dopuszcza obie płcie jako szefa). Wsparcie dla pozycji kobiet jako preferowanych przełożonych jednak nie wzrosło. Widać, że kobiety powolutku uzyskują zaufanie jako szefowe (mniej osób wolałby przede wszystkim szefa mężczyznę w 2013 niż w 2006 roku), ale to zaufanie jest zdobywane niezwykle powoli.