6 elementów CV, o których często zapominamy

CV to Twoja przepustka do tego, by pracodawca cię zauważył i uznał, że wśród innych kandydatów na tyle się wyróżniasz a CV sugeruje oczekiwany przez niego potencjał, że warto się z Tobą spotkać. Drugą funkcją CV jest na rozmowie kwalifikacyjnej zbudowanie bazy do tego, by porozmawiać o Twoim doświadczeniu i kompetencjach. Pracodawca będzie się zatem odnosił do tego, co w CV napisałeś. O jakich ważnych elementach kandydaci najczęściej zapominają tworząc CV i w efekcie albo nie dostają się na rozmowy kwalifikacyjne albo przechodzą je słabiej niż mogliby, gdyby ich baza była lepsza? Sprawdź, czy wszystkie ważne elementy z CV znalazły się w Twoim CV.

1. Zakres obowiązków

Kandydaci bardzo często zapominają wpisać w CV zakres obowiązków – koncentrują się na samej nazwie stanowiska, a przecież w zależności od firmy, to co robimy na danym stanowisku może jednak sporo różnić się od tego, co w innej firmie wykonuje nasz znajomy, którego stanowisko tak samo się nazywa. Różnice między firmami dotyczą zarówno zakresu zadań, poziomu samodzielności jak i zakresu odpowiedzialności. W jednej firmie przedstawiciel handlowy może samodzielnie pracować w terenie obsługując rejon do 100 km od miejsca zamieszkania a część prowizyjna jego wynagrodzenia będzie stanowić 40%, a w innej osoba na stanowisku o takiej samej nazwie będzie głównie dzwonić do klientów, umawiać swojego szefa na spotkania biznesowe i jej prowizja będzie wynosić 10% podstawy. Mimo iż oba stanowiska się tak samo nazywają, to doświadczenie i kompetencje obu osób będą zgoła inne.

Umieszczając w CV zakres obowiązków zwróć uwagę na te zadania, które w ogłoszeniu umieścił pracodawca. Jeśli wykonywałeś identyczne – upewnij się, że je wymieniłeś. Nie kłam w zakresie zadań – raczej na pewno zostaniesz o nie zapytany (a jeśli nie będziesz umiał opowiedzieć na pytanie „jak” robiłeś to czy tamto tona pewno polegniesz).

2. Profil kompetencyjny

Szczególnie ważny tam, gdzie kandydujemy na stanowisko, które nie jest identyczne z tym, które zajmowaliśmy poprzednio (lub nie jest kolejnym szczeblem w prostej drabinie awansu). W profilu kompetencyjnym możesz zawrzeć wszystkie informacje, które już na samym wstępie mają przekonać pracodawcę, że poradzisz sobie z zadaniami na danym stanowisku (zanim jeszcze zauważy, że twoje doświadczenie jest pokrewne,ale nie stricte zgodne z oczekiwanym). W profilu kompetencyjnym umieszczasz najważniejsze informacje dotyczące swojego doświadczenia i przygotowania w oparciu o oczekiwania pracodawcy.

Przykładowo – pragniesz zostać przedstawicielem handlowym i pracować w terenie. Pracowałeś już w sprzedaży, ale niestety nie w terenie tylko w call center. Przez jakiś czas pracowałeś też w nieruchomościach – tam negocjowałeś nie małe kontrakty. Pracodawca oczekuje 1-2 lat doświadczenia na stanowisku przedstawiciela handlowego. Formalnie takiego nie masz, choć w sprzedaży pracujesz już kilka lat. Twój profil kompetencyjny może zatem wyglądać tak:

Skuteczny sprzedawca z 4 letnim doświadczeniem w handlu w branży telekomunikacyjnej oraz usługowej (sektory B2B i B2C). Nastawiony na efekty, budowanie relacji z klientami i realizowanie planów sprzedażowych. Od 12 lat czynny, bezwypadkowy kierowca. Samodzielny pracownik, skuteczny w negocjacjach również przy dużych budżetach.

Taki wstęp może zachęcić pracodawcę do tego, by zagłębić się w Twoje CV – od razy widzi bowiem to, co dla niego jest najważniejsze – prawo jazdy, doświadczenie w sprzedaży i nastawienie na wyniki. Tradycyjne CV mogłoby się zaś w tym wypadku nie sprawdzić.

3. Osiągnięcia w pracy

Jeśli masz osiągnięcia, którymi warto się pochwalić to zrób to! Co może być osiągnięciem? Np. Przekroczenie planu sprzedaży, wprowadzenie nowej procedury, usprawnienie produkcji czy produktu, zmniejszenie rotacji pracowników, obsługa rekordowej ilości osób w krótkim czasie, poziom satysfakcji klientów jaki osiągnąłeś. Weź pod uwagę wszystko to, co liczyło się dla pracodawcy oraz to, czym chwaliłbyś się, gdybyś szedł po podwyżkę. Te informacje umieść w CV zaraz pod zakresem obowiązków. Od razu pokażesz potencjalnemu pracodawcy czego może się po Tobie spodziewać.

Osiągnięcia aby działały muszą być rzeczywiście coś warte. Jeśli zdobyłeś 3 miejsce w regionie na najlepszego sprzedawcę, a potem okaże się na rozmowie, że w całym regionie było zaledwie 4 handlowców, to wrażenia na pracodawcy nie zrobisz.

4. Wyboldowania (pogrubienia)

Bardzo często pomijany element a niezwykle ważny. Pozwala zwrócić uwagę na najważniejsze w naszym CV elementy. Dzięki temu, osoba przeglądająca CV, kiedy skanuje je wzrokiem wyłapuje dokładnie to, co chcemy by zobaczyła.

Co pogrubiamy? Wszystkie elementy zakresu obowiązków i osiągnięć, które tyczą się stanowiska na jakie aplikujemy – w tym celu korzystamy z ogłoszenia rekrutacyjnego niczym ze ściągawki, pogrubiając w CV to, co pracodawca napisał w ogłoszeniu. Oczywiście to kosztuje nieco pracy, ale efektywniej wysłać 10 CV z których dostaniemy zaproszenia na 8 rozmów niż 50 z których dostaniemy 1 telefon.

Pogrubiamy też nazwy kursów jeśli są związane lub ważne dla stanowiska ja jakie aplikujemy praz wykształcenie, o ile zostało w ogłoszeniu również podkreślone.

Postaraj się, by na jednej stronienie znalazło się więcej niż 5 2-3 wyrazowych fraz pogrubionych. Jeśli umieścisz ich więcej, CV przestanie być czytelne (osoba czytająca nie będzie wiedziała na które pogrubienia zwracać uwagę)

5. Zainteresowania

Ten element w CV jest często pomijany przez kandydatów,a szkoda – pozwala pracodawcy nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej o pasjach kandydata (a coraz więcej pracodawców zwraca na to uwagę), ale również pozwala podkreślić to,że niektóre elementy naszej pracy są również w kręgu naszych zainteresowań. Pomijając już to, że niekiedy możemy po prostu trafić w pasje naszego potencjalnego szefa (a niektórzy managerowie lepiej patrzą na tych, którzy są do nich podobni).

Nie umieszczaj w CV rzeczy, które tak naprawdę wcale cię nie interesują – co powiesz, jeśli zostaniesz o nie zapytany?

6. Prace wolontaryjne

Jeśli przez jakiś okres twojego życia byłeś wolontariuszem umieść tą informację w CV. Jest to szczególnie ważne przy tych stanowiskach, na których pracuje się z ludźmi. Wolontariat mówi o tym, że chcesz się dzielić z innymi swoim czasem, jesteś pomocny i aktywny. Istnieją pracodawcy, którzy na wolontariat stawiają duży nacisk – zwłaszcza wtedy, kiedy sami byli kiedyś wolontariuszami. Wykorzystaj to!

Teraz przyjrzyj się jeszcze raz swojemu CV i uzupełnił je o brakujące elementy – poświęcisz na to tylko chwilę czasu, a możesz zyskać kilka kolejnych zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

Tagi: