Twoja stygnąca kawa może naładować Twoją komórkę


Wystarczy byś miał odpowiednią ładowarkę – Epiphany onEPuck potrafi naładowac telefon energią wydzielaną ze stygnącej kawy w kubku.

Zasada działania dla użytkownika jest prosta – kładzie swój kubek z kawą na okrągłej podstawce, do której podłącza swój telefon. Podstawka jest w ładowarką działającą na bazie silnika Stirlinga – wynalazku opatentowanego w 1816 roku.

Silnik Stirlinga działa (upraszczając) na zasadzie przepychania gazu o dużej przewodności dzięki wzrostowi temperatury. Wzrost temperatury powoduje wzrost ciśnienia gazu i przepchanie tłoka. Następnie gaz przekierowany jest do strefy chłodzącej, co powoduje cofnięcie tłoka roboczego. I tak do momentu aż kawa nie wystygnie. Silnik nie powoduje dodatkowego wychłodzenia płynu w kubku, korzysta z tzw. energii odpadowej. Druga strona podkładki działa na podobnej zasadzie, ale kładziemy na niej napój możliwie wychłodzony – i znów ładujemy telefon.

Epiphany onEPuck przyda się szczególnie tam, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka – jeśli np. komórka zacznie rozładowywać się nam w pociągu wystarczy zamówić z Warsu kawę.