Szef jest wart tyle co 1,75 pracownika

Jak to? Przecież wydaje się jakby cały dzień nic nie robił! Tylko snuje się po biurze, napomina i rozlicza, prawda? Otóż nie do końca. Tak naprawdę, dobry szef jest znacznie bardziej produktywny niż jego podwładni – i dlatego zarabia więcej od nich.

Magazyn Smithsonian wyjaśnia, że obliczono produktywność szefa – jest ona na poziomie prawie dodatkowego pracownika – wynosi tyle co 0,75 dodatkowej osoby – dlatego szefowie prawie zarabiają za dwóch. Na czym ta produktywność polega? Przede wszystkim na zachęcaniu, inspirowaniu i nadzorowaniu innych – dzięki managerowi, pozostali członkowie zespołu spinają się i wykonują zadania na czas. Bez niego, zadania nie byłyby wykonywane, a pracownicy zanurzyli się w chaosie przypuszczeń co mają zrobić jako następne zadanie. I najprawdopodobniej nic nie byłoby kończone.

Na ogół na co dzień nie zauważamy pracy managera – wydaje się nam, że my też moglibyśmy robić to samo. Kiedy jednak przeprowadzono eksperyment w którym 24000 pracowników było zarządzanych przez 2000 managerów i managerów tych co 4 miesiące zmieniano (awansując kogoś z załogi a starych degradując) to okazało się, że są tacy, którzy są skuteczniejsi od innych – nie każdy zatem na kierownika się nadaje. Choć większość z nas myśli, że od własnego szefa bylibyśmy lepsi.

źródło:smithsonianmag.com

Tagi: