Samopoczucie a ilość pracy

Ile godzin chciałbyś przeznaczać na pracę w tygodniu, by czuć się dobrze? 40? Więcej? A może mniejsza ilość czasu przeznaczana na pracę pozwoliłaby ci na zachowanie równowagi i zdrowia? Eurofund sprawdził, jak postrzegają swoje życie pracownicy pracujący dużo i ci, którzy moga pracować mniej. Co tracimy pracując zbyt dużą ilość godzin?

Kryterium różnicującym pracę w dużym i mniejszym wymiarze godzin, które wybrał Eurofund to 48 godzin pracy tygodniowo. Standardowo, jeśli weźmiemy pod uwagę 8 godzinny dzień pracy, w Polsce pracujemy 40 godzin w tygodniu. Jednak zaledwie 2 godziny pracy dziennie więcej już sprawia, że jesteśmy przeciążeni pracą. Jak wpływa to na nasze samopoczucie?

Okazuje się, że osoby pracujące dużo czują, że mają większe trudności z pogodzeniem pracy z życiem prywatnym. Częściej też uważają, że praca źle wpływa na ich zdrowie i bardziej ryzykują w pracy swoim bezpieczeństwem, niż osoby pracujące mniej niż 48 godzin w tygodniu. Ponad połowa badanych (54%) pracujących dużo uważa też, że przynajmniej przez pół dnia pracuje na wysokich obrotach. Wśród pracujących mniej, takich osób jest o 10% mniej.

Co ciekawe, nie ma różnic między pracującymi powyżej 48 godzin tygodniowo i tymi pracującymi mniej w takich obszarach jak poczucie rozwoju i uczenia się w pracy, czy postrzeganiu swoich szans by pracować tak samo intensywnie w wieku 60 lat. Jedna i druga grupa tak samo postrzega też to, czy jest dobrze opłacana. Osoby pracujące więcej, częściej jednak czują się w pracy jak w domu – co może wynikać z tego, że w pracy tej spędzają więcej czasu.

źródło:rynekpracy.pl