Kłamstwo w CV trudno wykrywalne

klamstwa1 Kłamstwo w CV trudno wykrywalne

Kłamiecie w CV? Według różnych badań z prawdą w CV rozmija się około 30-40% kandydatów. Kłamią w większym bądź mniejszym stopniu. I mimo przygotowania osób zajmujących się rekrutacją do wyłapywania nieprawdy, wiele oszustw nie zostaje odkrytych.

Jak wielu rekruterom udaje się odkryć kłamstwo w CV podczas rozmowy rekrutacyjnej? Do takich osiągnięć przyznaje się 29% – pozostali jakoś nie doszukują się nieprawdy. Za to znacznie częściej kandydaci wpadają na referencjach, które przecież sami podają. Aż 62% osób rekrutujących po zadzwonieniu do byłych pracodawców otrzymało od nich negatywne opinie o kandydacie.

Często też mit kandydata, który świetnie zaprezentował się w CV pada po rozmowie kwalifikacyjnej – prawie 2/3 rekruterów zmienia zdanie na temat kandydata po spotkaniu go osobiście i zamienieniu z nim kilku zdań.

CV jest naszą przepustką na rozmowę rekrutacyjną, ale musimy uważać, by nie okazało się, że tak mocno rozczarujemy naszego rozmówcę, że zrezygnuje z nas po paru minutach.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Kłamstwo w CV trudno wykrywalne”

 1. kowal says:

  Niestety w wielu przypadkach poprzedni pracodawcy robią to celowo! Byłem tego świadkiem, jak “szef” z uśmiechem na ustach łgał na człowieka, a po rozmowie powiedział – a co, mógł nie odchodzić.

 2. Benek says:

  niekoniecznie nie zgadzam się

 3. Anna says:

  Prawda to podstawa. Ale warto tę prawdę dobrze przedstawić. Zapraszam do posłuchania audycji “Na Kłopoty Bednarska” gdzie jest wspomniane o tym ze można napisać tak ciekawie i pozytywnie list motywacyjny komuś, że choć będzie tam napisana prawda ta osoba się zdziwi że jest taka dobra.
  youtube.com/watch?v=zDDUK7Dywwg

 4. Wojtek says:

  Oczywiscie nie mozemy klamac w CV. Im wyzsze stanowisko i wyzsza odpowiedzialnosc w firmie, tym wieksze prawdopodobienstwo, iz pracodawca moze zweryfikowac informacje z CV kandydata. W przypadku nizszych stanowisk “gra moze nie byc warta swieczki”. Natomiast czasem trudno jest wytyczyc granice miedzy “klamstwem”, a “przedstawieniem siebie w korzystnym swietle”.