Jak zdobywać doświadczenie? Najbardziej użyteczne sposoby oczami studentów

student praca1 Jak zdobywać doświadczenie? Najbardziej użyteczne sposoby oczami studentów

Firma Delloitte, po raz kolejny przyjrzała się młodym, wchodzącym na rynek pracy osobom. Jakie maja oczekiwania? Jakie potrzeby? I czy już – mimo młodego wieku – zdobyły pierwsze doświadczenia zawodowe? Jakie elementy tego doświadczenia okazują się użyteczne w robieniu kariery?

W 2012 roku badanie objęło 1376 studentów z Polski, ze średnią wieku nieco ponad 22 lat. 2/3 badanych stanowiły kobiety. Z badań wynika, że coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie sprawę z wagi posiadania doświadczenia zawodowego w momencie kończenia studiów. Wśród badanych w wieku do 20 lat, takie doświadczenia miało za sobą 50% badanych, ale w grupie 24-26 lat już 97,3%. Nie wszystkie jednak doświadczenia zawodowe przekładają się na udany start w karierę już po zakończeniu studiów. Niektóre doświadczenia są cenniejsze od innych i mocniej pomagają na starcie. Co zatem wybrać, jeśli mamy 20-24 lata i nieco wolnego czasu między zajęciami?

Za najcenniejsze studenci ocenili pracę lub praktyki, zdobywane w kraju i związane ze studiowanym kierunkiem studiów. Za wartościowe, doświadczenie takie uznaje 94,4% studentów (w portfolio ma je jednak tylko 75%). Na kolejnym miejscu znalazł się czynny udział w organizacji studenckiej (np. AIESEC) – ponad 90% studentów uważa, że warto się w taką działalność zaangażować (robi to jednak niespełna 1/3). Trzecie miejsce pod względem użyteczności w karierze zdobyły praktyki zagraniczne związane z kierunkiem studiów (i prawie tak samo mocno zostały ocenione wyjazdy stypendialne – np. Erasmus.)

Co zaś liczy się najmniej?

Za najmniej pomagające w karierze studenci uznali krótkie prace dorywcze w kraju, nie związane z kierunkiem studiów bądź przyszłą pracą. Zaledwie 27 % studentów uważa je za ważny punkt w CV (choć takie doświadczenia są bardzo popularne i ma je za sobą ponad połowa badanych – 56%). Niski poziom użyteczności mają też prace dorywcze za granicą, choć ze względu na możliwość szlifowania języka oceniane są nieco lepiej (39,5% uważa że ma sens wpisywanie ich do CV). Słabo oceniane są też praktyki zagraniczne nie związane z kierunkiem studiów (ponad 40% uważa je za nieużyteczne) oraz praktyki nie związane z kierunkiem studiów, realizowane w Polsce (dla 35% są mało przydatne w budowaniu kariery). Co ciekawe o ile krótkie wyjazdy zarobkowe za granicę są przez studentów oceniane jako lepsze doświadczenie niż podobne prace w Polsce, o tyle dłuższa praca (lub praktyki) za granicą już gorzej.

Z innych doświadczeń, które studenci mogą zbierać w trakcie edukacji, a które moga być przydatne przy rozwoju kariery to: udział w kołach naukowych, dodatkowe programy edukacyjne, warsztaty dotyczące szukania i zdobywania pracy czy wolontariat.

A jakie doświadczenia wy macie za sobą? Które były rzeczywiście przydatne w karierze?

źródło:deloitte.com

Dodaj komentarz

3 Responses to “Jak zdobywać doświadczenie? Najbardziej użyteczne sposoby oczami studentów”

 1. emigrant says:

  Czas “wolny” między zajęciami jest po to by STUDIOWAĆ WIEDZĘ np w wydziałowej bibliotece…
  ~80-90% “studentów” obecnie wogóle nie studiuje tylko “chodzi” na zajęcia – efekt jest taki że kończąc studia ich wiedza jest ZEROWA, po czym się dziwią że nie mogą znaleźć pracy w ponoć wyuczonym zawodzie – zwalając winę na “brak doświadczenia zawodowego”….

  “Doświadczenie zawodowe” bez wiedzy jaką student powinien wynieść ze studiów (!!!własnych studiów!!! jak sama nazwa wskazuje) jest G…WNO warte.

 2. PPraktyki says:

  Ciekawe doświadczenie zawodowe można zdobyć np. w Instytucie Badań Systemowych w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który prowadzi od 9 lat Letnie Praktyki Badawcze. Udział w praktykach pozwala się rozwijać interdyscyplinarnie, dzięki udziałowi w różnych projektach badawczych i komercyjnych. Ważne jest też to, że w trakcie praktyk można rozwijać umiejętności pracy zespołowej. Polecam Letnie Praktyki Badawcze, bo to doświadczenie unikatowe na skalę krajową.

 3. nonparametric says:

  Ze swoich ciekawszych doświadczeń to na pewno wymieniłbym udział w warsztatach organizowanych w Centrum Zastosowań Matematyki PAN, gdzie nauczyłem się pracy projektowej w grupie i nawiązałem mnóstwo świetnych kontaktów – nie muszę mówić, że wszystko to było mi bardzo przydatne w dalszym rozwoju. Centrum z tego co wiem aktualnie też rekrutuje na letnie praktyki, więc polecam wszystkim 🙂