Jak długo sypiasz?

Ile godzin przeznaczasz na sen? Z badań Energy Project wynika, że ponad 60% managerów sypia mniej niż 7 godzin. Wielu pracowników sypia poniżej 6 godzin dziennie „odsypiając” zarwane noce w weekendy. Tyle, że ten system nie działa. Ile spalibyśmy, gdyby nikt nie kazał nam wstawać?

Kiedy przeprowadzono badanie w kontrolowanym środowisku, w którym usunięto wszystkie zegary i zasłonięto okna, a badanym pozwolono spać ile chcą, nie budząc ich, większość badanych (95%) spała po około 8 godzin na każde 24 godziny. 2,5% spała więcej niż 8 godzin a zaledwie 2,5% badanych budziło się po czasie krótszym niż 7 godzin. Oznacza to, że naturalnie zaledwie 2-3 osoby na 100 potrzebują mniejszej niż 8 godzin ilości snu. Tymczasem codziennie zmuszamy nasze organizmy do niedosypiania. I nawet spanie w weekend „do oporu” tego nie naprawi.

Mniejsza ilość snu to nie tylko problemy ze zdrowiem, ale również zmniejszona wydajność organizmu i gorsze wyniki intelektualne. Może zatem jednak warto zrezygnować z kolejnego odcinka serialu i położyć się nieco wcześniej? Po kilku dniach regularnego, zdrowego snu na pewno odczujemy różnice w efektywności pracy i … będziemy mieć więcej czasu dla siebie.