W jakich zawodach najłatwiej stracić pracę?

Które zawody cechuje najwyższa rotacja i niska stabilność zatrudnienia? Na podstawie analizy zawodów jakie wykonują osoby rejestrujące się w Urzędach pracy dokonano oceny specjalności zawodowych, które grożą największą szansą na łatwe zwolnienie – jakie to zawody?

Najwięcej wśród bezrobotnych jest sprzedawców. Przytłaczają oni swoją ilością inne zawody. Na koniec 2012 roku było prawie 168 tys bezrobotnych sprzedawców (o 10.000 więcej niż rok wcześniej). Zdaniem ekspertów wynika to z tego, że zawód sprzedawcy jest nie tylko popularny, ale również nie wymaga nadmiernych kwalifikacji, wskutek czego, wiele osób decyduje się na prace w tym obszarze. Jednocześnie, ze względu na aż tak dużą podaż sprzedawców, pracodawcy nie przejmują się rotacją i nie dbają o pracowników.

Na drugim miejscu znaleźli się ślusarze. Na koniec 2012 roku było aż 47 tys bezrobotnych ślusarzy. Wynika to ze zmniejszenia zapotrzebowania na ślusarzy w zakładach produkcyjnych wynikające ze zmian technologii produkcji i zautomatyzowania procesów.

Trzecim zawodem, w którym najłatwiej wylecieć na bruk, to ekonomista – szczególnie podatne na zwolnienie są osoby z wykształceniem średnim (technik ekonomista). Na kolejnych miejscach plasują się murarze i robotnicy budowlani (ze względu na stagnację w branży), robotnicy gospodarczy, krawcy, kucharze, technicy mechanicy i szwaczki.

Choć ze statystyk wynika, że o bezrobocie najłatwiej osobom z niskim wykształceniem, to w pierwszej 20-stce zawodów, wśród których jest najwięcej bezrobotnych znajdują się też ekonomiści z wyższym wykształceniem oraz pedagodzy.

źródło:gazetaprawna.pl