Stres i wykształcenie – czynniki picia alkoholu przez kobiety

piwo praca Stres i wykształcenie   czynniki picia alkoholu przez kobiety

Stres związany z pracą na wysokim managerskim stanowisku jest często powodem, dla którego mężczyźni sięgają po kieliszek. A jak wygląda to u kobiet? Czy częściej piją te na wysokich, czy może na niższych stanowiskach?

Ewa Palikot, studentka psychologii SWPS zajęła się problematyką picia alkoholu wśród aktywnych zawodowo kobiet. Czy wykształcenie i charakter wykonywanej pracy ma wpływ na to jak i ile piją kobiety? Po przebadaniu 101 kobiet, znaleziono odpowiedź na te pytania.

Okazuje się, że kobiety na najwyższych stanowiskach kierowniczych nie są wcale narażone na największy stres – podlegają mu kobiety zatrudnione na stanowiskach pomocniczych. Wiąże się to z tym, że na takich stanowiskach, duża rotacja sprawia, że kobiety nie są pewne zatrudnienia ani zarobków. W każdej chwili mogą stracić pracę oraz źródło utrzymania. Kobiety na stanowiskach managerskich wyrobiły sobie już pewną pozycję i mogą czuć się pewniej, w efekcie zaś odczuwany przez nie stres jest nieco mniejszy. Z badań wynika, że to właśnie kobiety zatrudniane na niższych, pomocniczych stanowiskach redukują sobie stres alkoholem najczęściej.

W badaniach wykazano również, że na częstotliwość sięgania po alkohol wpływa również wykształcenie. Częściej piją kobiety z wyższym wykształceniem. Zatem największym ryzykiem picia alkoholu w celu redukcji stresu obarczone są kobiety z wyższym wykształceniem zatrudnione na niższych stanowiskach – nie zaś jak w przypadku mężczyzn – na managerskich.

źródło:dlastudenta.pl

Dodaj komentarz

2 Responses to “Stres i wykształcenie – czynniki picia alkoholu przez kobiety”

  1. Wojtek says:

    A czy te badania brały pod uwagę wysokość zarobków? Bo wg mnie to też ma duży wpływ na znajdowanie ukojenia a alkoholu – wśród moich znajomych im większe zarobki tym więcej kupuje się alkoholu (o ile ktoś w ogóle lubi oczywiście). Znam więcej uzależnionych wśród ludzi z dobrymi zarobkami.

  2. Marcin says:

    Wszystkie kobiety zapraszam do zapoznania się z artykułem wesel.co/jak-radzic-sobie-ze-stresem/ – 33 sposoby na stres. Jeden z czynników można bez większych problemów wyeliminować.