Niższe wynagrodzenia za nadgodziny?

place Niższe wynagrodzenia za nadgodziny? Obecnie praca w nadgodzinach w święta, niedziele lub w nocy płatna jest dodatkowe 100% wynagrodzenia. Czyli dwa razy tyle ile normalnie. W pozostałe dni dostajemy 50% wynagrodzenia więcej. Może się jednak okazać – jeśli projekt polityków PO przejdzie – za nadgodziny będziemy dostawać mniej.

Jak donosi Dziennik Polski, grupa posłów Platformy Obywatelskiej planuje obniżyć wynagrodzenie za nadgodziny o 20%. W takim układzie, praca w nadgodzinach w nocy, niedzielę i święta byłaby płatna dodatkowo 80% stawki, a poza tymi dniami 30%.

Co ma dać obniżka? Zachęcić do zwiększenia zatrudnienia i zmniejszenia obciążeń pracodawcy, przez co firmy mogłyby się mocniej rozwijać. Pytanie jednak czy zmniejszenie wynagrodzenia za nadgodziny nie zaowocuje większą chęcią do tego, by zamiast zatrudniać większą ilość pracowników po prostu obciążać pracowników większą ilością pracy – będzie to przecież tańsze niż dotychczas. Przeciwko zmniejszeniu stawek występują związki zawodowe, zatem prawdopodobnie projekt nie przejdzie. Niestety, z danych PIP wynika, że wielu pracodawców – niezależnie od wysokości stawek za nadgodziny i tak ich nie płaci i z wynagrodzeniami zalega.

A czy wy pracowaliście kiedyś w bezpłatnych nadgodzinach?

Dodaj komentarz

One Response to “Niższe wynagrodzenia za nadgodziny?”

  1. emigrant napisał(a):

    HAHAHAHAHAHAHA…. Głosujcie barany dalej na PO to będziecie pracować po 24 godziny na dobę za miskę ryżu, wtedy to i na bilet do UK czy Irlandii wam nie starczy.

    Gdyby taki „genialny pomysł” ogłosił któryś z brytyjskich polityków to od razu pakowałby walizki i emigrował na 2-gi koniec świata – w UK byłby spalony do końca życia.

    W Polsce są najniższe koszta pracy w Unii Europejskiej (Z danych Eurostatu wynika, że godzina pracy kosztuje polskiego przedsiębiorcę ok. 7,1 euro. Średni koszt pracy za godzinę w UE to 23,1 euro) a tym złodziejom jeszcze „mało”…
    Ktoś kto uwierzy w bajki że ucięcie nadgodzin „zwiększy zatrudnienie” musi być chory psychicznie – gdzie pójdą „zaoszczędzone pieniążki”? Na nowego merca, drugą wille czy 4-te w ciągu roku wakacje w meksyku dla właściciela firmy.