Niższe wynagrodzenia za nadgodziny?

Obecnie praca w nadgodzinach w święta, niedziele lub w nocy płatna jest dodatkowe 100% wynagrodzenia. Czyli dwa razy tyle ile normalnie. W pozostałe dni dostajemy 50% wynagrodzenia więcej. Może się jednak okazać – jeśli projekt polityków PO przejdzie – za nadgodziny będziemy dostawać mniej.

Jak donosi Dziennik Polski, grupa posłów Platformy Obywatelskiej planuje obniżyć wynagrodzenie za nadgodziny o 20%. W takim układzie, praca w nadgodzinach w nocy, niedzielę i święta byłaby płatna dodatkowo 80% stawki, a poza tymi dniami 30%.

Co ma dać obniżka? Zachęcić do zwiększenia zatrudnienia i zmniejszenia obciążeń pracodawcy, przez co firmy mogłyby się mocniej rozwijać. Pytanie jednak czy zmniejszenie wynagrodzenia za nadgodziny nie zaowocuje większą chęcią do tego, by zamiast zatrudniać większą ilość pracowników po prostu obciążać pracowników większą ilością pracy – będzie to przecież tańsze niż dotychczas. Przeciwko zmniejszeniu stawek występują związki zawodowe, zatem prawdopodobnie projekt nie przejdzie. Niestety, z danych PIP wynika, że wielu pracodawców – niezależnie od wysokości stawek za nadgodziny i tak ich nie płaci i z wynagrodzeniami zalega.

A czy wy pracowaliście kiedyś w bezpłatnych nadgodzinach?