Nie skazuj innych na ostracyzm – też się będziesz źle czuł

Czy mieliście kiedyś w pracy kolegę, z którym nie bardzo chcieliście rozmawiać? Unikaliście kontaktu z nim? A może nawet dawaliście mu odczuć, że nie chcecie wchodzić z nim w jakiekolwiek relacje? Traktowanie kogoś na dystans i bojkotowanie go w towarzystwie negatywnie odbija się również na nas samych.

Richard Ryan i Nicole Legate z University of Rochester odkryli w toku kilku eksperymentów, że ostracyzm wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie osoby, która staje się „wyrzutkiem” ale również na tego, który traktuje innych z dystansem. Dlaczego? Bo wpływa na poczucie kontroli i zaburza poczucie przynależności do grupy.

Teoretycznie osoba, która wyklucza z grupy innych nie powinna się z tym czuć źle – w końcu to ona podejmuje decyzję o tym, że kogoś źle traktuje i to ona jest „górą”, ale okazuje się, że osoby, które tak robią również doświadczają spadku nastroju. Nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale eksperyment to udowodnił. Zdaniem naukowców świadczy to o tym, że ludzie to jednak społeczne i pozytywne jednostki – nawet jeśli się nad kimś znęcają, to w efekcie tego działania same czują się źle. Tylko czy to pociesza te osoby, które doświadczają ostracyzmu?