Jaki urlop preferujesz?

Wprawdzie dopiero marzec, ale już powoli planujemy urlopy – po pierwsze dlatego, że wymagają tego od nas plany urlopowe w firmach, po drugie zaś dlatego, że przed sezonem można znaleźć atrakcyjne cenowo wycieczki. Jak najbardziej lubimy spędzać urlop? Okazuje się, że single mają inne potrzeby niż rodziny.

Dr. Ewelina Strzelecka z SGH przyjrzała się w ramach swojej pracy doktorskiej temu, jakie urlopy preferują Polacy i od czego zależy to, na jaki urlop się wybieramy. Co się okazało?

Otóż single najchętniej decydują się na urlop mało aktywny. Wybierają miejscowości wypoczynkowe, w których mogą oddać się słodkiemu lenistwu. Podobnie postępują bezdzietne pary i małżeństwa. Obie grupy jeżdżą na wakacje 2-4 razy do roku.

Małżeństwa z dziećmi małymi również preferują bierne formy wypoczynku, ale na wakacje jeżdżą rzadziej i głównie w sezonie letnim, kiedy dzieci mają wakacje. Natomiast rodziny z dorosłymi dziećmi preferują zarówno urlop aktywny (np. powiązany ze zwiedzaniem) oraz częściej wyjeżdżają poza sezonem.

Ciekawą grupą turystów są osoby starsze – najczęściej wyjeżdżają oni poza sezonem i są grupą, która najchętniej ze wszystkich wybiera wycieczki objazdowe, które pozwalają zwiedzić kilka miejsc w czasie jednego urlopu. Emeryci lubią też turystykę bierną, skoncentrowaną głównie na wypoczynku.

Badania przeprowadzono jedynie na osobach korzystających z biur podróży, co stanowi zaledwie część ruchu turystycznego w Polsce. A wy jak najczęściej planujecie wakacje – we własnym zakresie czy korzystacie z pomocy biur podróży?

źródło:naukawpolsce.pap.pl