Dyskryminacja kobiet w pracy? Teraz to mamy super warunki!

Kobiet na stanowiskach managerskich jest mniej niż mężczyzn. Zarabiamy mniej, a kobiety w wieku produkcyjnym są nieco gorzej traktowane na rynku pracy, gdyż dla pracodawcy wiążą się z ryzykiem ciąży i pozostawienia pustego wakatu. I tak jednak mamy znacznie lepiej niż jeszcze nie tak dawno temu – czy wiedzieliście, że w latach 40 stych i 50 tych mężatki miały problem, by pracować zawodowo?

Serwis Gizmodo dotarł do oświadczenia firmy IBM z 1951 roku, w którym to firma wyraża zgodę na to, by kobiety, które zdecydowały się wyjść za mąż nie były automatycznie zwalniane z pracy. Mało tego (Sodoma i Gomora!) firma zgadza się na to, by brały udział w procesie rekrutacji na nowe stanowiska pracy. Jak widać – zaledwie 60 lat temu ślub dla kobiety oznaczał koniec jakiejkolwiek kariery zawodowej. A ponieważ status „singla” wtedy również nie istniał (zamiast tego była poczciwa „stara panna”) to kobiety miały w zasadzie mocno ograniczony wybór – albo koniec kariery, albo wytykanie palcami przez znajomych i szeptanie po kątach „co z nią jest nie tak?”.

W tym świetle cieszmy się, że żyjemy w bardziej wyzwolonych czasach – nawet jeśli czasem nieco za mało się cenimy na rynku pracy.