Długa praca w jednym miejscu nie służy karierze?

twqoja nowa kariera Długa praca w jednym miejscu nie służy karierze?

Jeszcze kilka lat temu uważaliśmy, że osoba zmieniająca prace co 2-3 lata to tzw. “skoczek”. Nielojalny pracownik, który co chwilę zmienia pracodawcę i na którym nie można polegać. Teraz taka osoba nie jest już postrzegana aż tak negatywnie. Mało tego – osoby, które zbyt długo pracują w jednym miejscu najprawdopodobniej nie rozwiną swojej kariery.

Pracę przez kilka czy kilkanaście lat w jednej firmie usprawiedliwia jedno – pięcie się po szczeblach kariery. (Oczywiście wtedy, kiedy zależy nam na rozwoju kariery a nie na stabilnym zatrudnieniu i robieniu stale podobnych rzeczy). Jeśli zbyt długo będziemy pozostawać w jednym miejscu i jednocześnie nie będziemy awansować lub dostawać nowych, rozwojowych zadań, nasza kariera może ulec wyhamowaniu.

Z badań CareerBuilder wynika, że co czwarty pracownik uważa, że został pominięty przy awansach w firmie. 3/5 uważa się za pracowników niedostatecznie mocno opłacanych i ponad 30% uważa, że pozostawanie w obecnym miejscu pracy oznacza zgodę na to, że nie rozwiniemy swojej kariery.

Jak pogodzić chęć rozwoju kariery ze stygmatem “skoczka”? Oto kilka wskazówek:

 • firmę opuszczaj wtedy, kiedy upewnisz się, że nie ma dla ciebie możliwości rozwoju ani awansu (szef pomija cię w awansach, nie masz możliwości zdobycia wyższego stanowiska, gdyż ścieżka kariery to uniemożliwia, nie masz możliwości zmiany obszaru pracy – np. na równoległe stanowisko).
 • nie zmieniaj pracy na bardzo podobną, na której będziesz wykonywał te same czynności, a firma będzie mieć podobną strukturę i wielkość – takim postępowaniem możesz uzyskać większe wynagrodzenie, ale małe są szanse na to, że nadasz rozpęd karierze.
 • nie decyduj się na pracę na niższym stanowisku, chyba że firma bardzo mocno się rozwija i daje możliwość bardzo szybkiego wzrostu kompetencji.
 • nie zmieniaj prac w taki sposób, by stale pracować na różnych, nie mających ze sobą nic wspólnego stanowiskach – takie CV sugeruje, że nie wiesz czego chcesz i nie sprzyja temu, byś w końcu znalazł pracę, w której zaczniesz dynamicznie piąć się po szczeblach.

Dodaj komentarz

One Response to “Długa praca w jednym miejscu nie służy karierze?”

 1. emigrant says:

  ROTFL…. w normalnych cywilizowanych krajach ktoś kto pracuje dłużej w jednej firmie niż 2-3 lata postrzegany jest jak ktoś NIENORMALNY !!! Taki człowiek jest postrzegany jako osoba bez jakichkolwiek marzeń, ambicji czy planów życiowych – totalnie bierny wobec życia. Dla normalnej firmy zatrudnienie takiej osoby mija się z jakimkolwiek sensem – brak chęci do rozwoju takiej osoby to zerowy wzrost zysków dla firmy.

  Ale to jest w ‘normalnych’ krajach – widać w Polsce dalej panuje moda na zatrudnianie pracowników “biernych ale wiernych”, takich co to nie rzucą firmy nawet za 500% wyższe wynagrodzenie oferowane w firmie za przysłowiowym “rogiem”, którzy wolą kisić się przez 20 lat w jednym pokoiku z “psyjaciółkami” za biurka…

  btw: “Lojalność” wobec firmy??? Lojalnym można być w stosunku do żony, rodziny czy przyjaciół… a nie do “miejsca pracy”.