Czego kobiety pragną w pracy?

Czego chcą kobiety? Mężczyźni głowią się nad tym od setek lat i nic mądrego nie wymyślili. O to , czego pragną kobiety zapytał je zatem serwis LinkedIn. Czego od pracy chcą kobiety?

Co oznacza dla kobiety sukces? Z badania LinkedIn, w którym zapytano o to kobiety z całego świata, wynika, że obecnie dla 56% kobiet sukcesem jest osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Co ciekawe, kiedy zapytano kobiety o to, co uważały za sukces zawodowy 5 lub 10 lat temu, okazało się, że dla ponad połowy miarą sukcesu zawodowego była wysoka pensja, a równowaga w życiu zawodowym i osobistym była miarą sukcesu zaledwie dla 39% kobiet. Wysokie zarobki nadal jednak są ważnym elementem poczucia sukcesu w pracy – obecnie nadal prawie połowa kobiet (45%) w tym upatruje sukcesu.

W zależności od kręgu kulturowego w jakim żyją kobiety, sukces ma dla nich różne imiona – dla Szwedek, warunkiem sukcesu jest posiadanie interesującej pracy. Dla kobiet z Singapuru – wysokie zarobki.

Jakie wyzwania stoją przed kobietami?

W badaniu udało się zdiagnozować największe trudności z jakimi borykają się w pracy kobiety. Oto one:

Z innych problemów warto wymienić tez seksizm (szczególnie uciążliwy dla kobiet w Indiach) czy szklany sufit – najbardziej podkreślany przez Niemki i Hiszpanki.

Czy gdyby kobiety mogły pozwolić sobie na nie pracowanie i bycie pełnoetatową mamą to by tego chciały? Nie tak dawno (bo zaledwie 60 lat temu) mężatka nie mogła pracować. Dziś kobiety lubią pracę i nie pracują tylko dla pieniędzy. Zaledwie 22% kobiet, gdyby mogło, zrezygnowałoby z pracy by zajmować się domem. 25% uznało, że nie byłyby w stanie być jedynie mamą przez 24 godziny na dobę (przodują tu Hinduski – 43% z nich nie chciałoby jedynie siedzieć w domu z dziećmi). 53% kobiet twierdzi zaś, ze swoją pracę kocha na równi ze swoją rodziną.

Dla kobiet, które mają problem zgodzeniem życia i pracy zawodowej pocieszająca może być opinia innych kobiet – aż 73% z nich twierdzi, że pogodzenie tych dwóch obszarów jest możliwe. (Choć i tu mamy spore różnice kulturowe – o ile kobiety w Indiach mocno w to wierzą, o tyle Włoszki w 43% uważają, że jest to wyścig, którego nie można wygrać.

A jak Wy uważacie?