Boisz się zmiany pracy? Poproś o gwarancję zatrudnienia

Masz stabilną, dającą satysfakcję pracę. Wiesz, że stosunki z szefem układają ci się na tyle dobrze, że raczej małe są szanse, że stracisz pracę. Jednocześnie dostałeś intratną propozycję zmiany pracy, ale boisz się, że jeśli coś pójdzie nie tak i nowy pracodawca nie będzie zadowolony, to stracisz źródło dochodu? Rozwiązaniem może być gwarancja zatrudnienia.

Gwarancja zatrudnienia, to umowa między pracownikiem a pracodawcą, na mocy której pracodawca obowiązuje się przez określony czas na zatrudnianie pracownika. Innymi słowy, pracownik przez ustalony z pracodawcą czas nie może zostać zwolniony, a jeśli tak się stanie, uzyska od pracodawcy zadośćuczynienie finansowe. Gwarancja zatrudnienia może również odnosić się do warunków pracy – np. zagwarantować nienaruszalność stanowiska, niemożność degradacji stanowiskowej lub redukcji wynagrodzenia.

Gwarancja zatrudnienia musi mieć formę pisemną. Jej warunki ustala się z pracodawcą. Muszą określać dokładnie przedmiot gwarancji (np. brak możliwości zwolnienia pracownika), czas trwania (np. dwa lata) oraz warunki odszkodowania w razie złamania gwarancji. Podpisując taki dokument warto skonsultować się z prawnikiem, by zabezpieczyć swoje interesy. (i by np. nie okazało się, że choć mamy gwarancję i pracodawca nie może nas zwolnić, to jednocześnie może obniżyć nam wymiar pracy do 1/100 etatu i wynagrodzenie do 100 zł brutto).