10 błędów, przez które Twoje CV jest nieprofesjonalne

Nawet idealnie pasujące do oczekiwań doświadczenie może nie pomóc, jeśli Twoje CV będzie źle przygotowane, a osoba rekrutująca odniesie wrażenie, że ma do czynienia z osobą, która nie jest profesjonalistą. Jakie elementy powodują, że rekruter odbiera CV jako nieprofesjonalne?

CV pierwszy element naszej walki o pracę. Musi być przygotowane w pełni profesjonalnie i przekonać osobę rekrutującą do tego, by zechciała zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nasze doświadczenie zawodowe i kompetencje muszą być w nim przedstawione jasno i czytelnie oraz zachęcająco. Nie warto kłamać, gdyż nasze nieścisłości ujawnić mogą się (i najczęściej tak się dzieje) podczas spotkania – zatem jedyne co osiągniemy, to niesmak u pracodawcy i zmarnowany czas. CV musi też przekonywać, że jesteśmy profesjonalistami – niestety nawet najlepsze doświadczenie, może przejść niezauważone, jeśli popełnimy błędy, które będą sugerować brak profesjonalizmu – takich osób nikt w swoim zespole czy firmie nie chce.

Jakich 10 błędów należy unikać i sprawdzić je przed wysłaniem CV?

1.Złe formatowanie CV

Pod pojęciem złego formatowania kryje się bardzo wiele kwestii – od różnego rodzaju czcionek których używamy w CV i które mogą sugerować, że dopisaliśmy coś dodatkowo do naszego CV lub przekleiliśmy z innego CV, po rozjechane tabele czy wypunktowania. Zdarza się nawet, że po otwarciu CV przez rekrutera pół aplikacji jest „zjedzona” gdyż przy konwertowaniu pliku uciekło część danych. Uważać trzeba szczególnie przy zapisywaniu CV w innym formacie niż ten, w którym oryginalnie tworzymy plik- np. przy tworzeniu pliku w Open Office i jego zapisie w formacie .doc zamiast typowego wypunktowania pojawiają się tzw. ptaszki, któe wyglądają po prostu nieładnie. Najpewniejszym sposobem jest zapisanie CV w formacie .pdf i wysłanie go w tej wersji. Przed wysyłką sprawdźmy czy nasze CV dobrze wygląda po otwarciu.

Z innych błędów złego formatowania warto też wymienić pisanie wszystkich informacji jedna pod drugą, bez żadnych przerw w treści – takie CV zdarzają się rzadko, ale mimo wszystko jeszcze się pojawiają. Bardzo często takie CV jest wręcz nieczytelne i przy dużym zainteresowaniu ofertą trafia prosto do kosza.

2.Dziecinny adres mailowy

Na szczęście coraz rzadszy błąd, ale nadal popełniany – zwłaszcza przez najmłodszych na rynku pracy. Pamiętajmy, że jeśli rejestrujemy się w serwisie pracy, to nasz adres mailowy używany przy rejestracji również się pojawia. I nawet jeśli w CV zamieściliśmy dobry adres (on nazwiska czy imienia i nazwiska) a przy rejestracji użyjemy maila „kasiulek22@” to adres ten też będzie dla rekrutera widoczny.

3.Nieodpowiednie zdjęcie

Zdjęcia z wesela czy imprezy również trafiają się rzadziej, ale nowa moda robienia sobie samemu zdjęć telefonem komórkowym przeniosła się również do CV. Takie zdjęcie, zdecydowanie nie jest profesjonalne. Jeśli chcesz sprawić dobre wrażenie, wybierz zdjęcie portretowe, na którym jesteś do siebie podobny, uśmiechnięty, ale w profesjonalnym stroju (koszula, jasna bluzka, marynarka). Zdjęcia w dresie, z rozczochranymi hipstersko włosami są dobre na Facebook’a ale nie do CV.

4. Błędy ortograficzne

Truizm, ale niezwykle prawdziwy, bo nadal zdarza się, że kandydat wysyła CV w którym znajdą się 2-3 błędy ortograficzne. Literówki są nieco częstsze i również szkodzą – sugerują brak uważności w pisaniu i roztrzepanie. Każdy tekst można sprawdzić w edytorze,a jeśli nadal nie mamy pewności, czy nie połknęliśmy jakiejś literki, warto dać je do przeczytania znajomemu. Świeże spojrzenie powinno znaleźć wszystkie błędy.

5.Ucięte akapity

Niekiedy CV przesłane przez kandydata wygląda jak poszatkowane. Pierwsza strona zawiera jedynie zdjęcie i dane adresowe a później cała strona jest wolna, na kolejnej mamy wypisane doświadczenie i znów pół strony wolnej, a na trzeciej stronie samą zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Taki układ często wynika z wykorzystania tabel w CV, które nie dzieląc się przy przenoszeniu na kolejną stronę i zmianie formatu dokumentu rozjeżdżają się. Takie poucinane akapity wyglądają niezwykle nieprofesjonalnie i sugerują, że kandydat nawet nie sprawdził jak wygląda jego CV w oczach osoby, która je będzie czytać.

6.Niestandardowa czcionka

Z wykorzystania czcionki Comic Sans w CV śmiano się już tak wiele razy, że takie CV dawno już mi się nie trafiło. Niemniej jednak nadal spotkać można miłośników czcionek gotyckich czy nietypowych. Takich ozdobników należy bezwzględnie unikać. Po pierwsze dlatego, że wyglądają dziwacznie i nieprofesjonalnie, po drugie dlatego, że zmniejszają czytelność tekstu, po trzecie wreszcie dlatego, że nie jest to wbrew pozorom oryginalne czy kreatywne, a sugeruje, że kandydat chcąc wybić się z tłumu CV stosuje metodę, która nie pasuje – znaczy brak mu biznesowej ogłady.

7.Brak nazw firm lub dat zatrudnienia

Kandydaci chcąc ukryć niewygodne dla siebie dane w CV (lub przez nieuwagę) nie wypisują dat zatrudnienia bądź nazw zakładów pracy (pisząc np.”firma produkcyjna”).Takie CV sprawia wrażenie, że kandydat chce coś ukryć lub zwyczajnie kłamie. O nazwę firmy i tak zapytają nas na rekrutacji, zatem nie ma sensu zatajać jej nazwy. Brak zaś tych informacji może sprawić, że przegramy z konkurentami i to oni zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną a nie my.

8.Brak zakresu obowiązków

Tworząc CV mamy się pochwalić swoimi dokonaniami – pokazać, że jesteśmy na stanowisko odpowiedni, bo mamy wymagane doświadczenie i potencjał. Jeśli nie napiszemy jakie zadania wykonywaliśmy na danym stanowisku a jedynie posłużymy się nazwą stanowiska (która jak wiemy nie zawsze dokładnie odpowiada wykonywanym zadaniem, a pod jedną nazwą w zależności od firmy mogą kryć się różne zadania) to tego, że to właśnie nas warto na rozmowę zaprosić nie widać. Przy dużym obłożeniu kandydatów na stanowisko na CV bez zakresu obowiązków nikt nie zwróci uwagi. Przy stanowiskach na które trudniej znaleźć odpowiednich kandydatów, pewnie i tak zostaniemy zaproszeni na spotkanie, ale wrażenie tego, że nie jesteśmy profesjonalistami pozostanie – a takie wrażenie może np. owocować niższą propozycją wynagrodzenia.

9. Brak wypunktowań i pogrubień

Tworząc CV warto mocno wracać uwagę na warstwę wizualną i to, co rzuca się w oczy przy szybkim skanowaniu. Niestety większość osób czytając nasze CV nie poświęci im nawet 5 minut swojej uwagi przed zdecydowaniem czy odrzucić nasze CV czy nie. Dopiero, kiedy nasze CV przyciągnie uwagę zawartością, co uratuje je przed wylądowaniem w wirtualnym koszu, osoba rekrutująca baczniej się mu przyjrzy i zadecyduje czy warto do nas zadzwonić.

Dlatego wykorzystanie pogrubień słów kluczy (kompetencji i elementów doświadczenia, które najpełniej odpowiadają oczekiwaniom z ogłoszenia) jest niezwykle ważne. Podobnie jak punktowanie doświadczenia czy zakresu obowiązków, by łatwiej się je czytało. Nie warto wypisywać litanii – wystarczy 5-6 najważniejszych. Dłuższej listy i tak nikt nie będzie analizował i wygląda ona nieprofesjonalnie.

10. Zbyt długie CV

Nasze CV powinno zamknąć się w dwóch stronach – zbyt długie staje się mniej czytelne, a nadmiernie długie (powyżej 3 stron) stwarza wrażenie braku profesjonalizmu w postaci tego, że nie jesteśmy w stanie dopasować się do obowiązujących zasad oraz nie potrafimy wybrać z naszego doświadczenia tego, co jest najważniejsze (czyli mamy problemy z priorytetyzacją). Jeśli nie możemy się zmieścić na 3 stronach zastanówmy się, czy na pewno wszystkie elementy, które zawarliśmy są na przy danej ofercie konieczne.