Uff, praca nie wywołuje raka

Nie da się ukryć – praca nie jest zdrowa. Siedząc przy biurku nabawiamy się skrzywień kręgosłupa, pracując przy kompie – zespołu cieśni nadgarstka. Stres wywołuje problemy z układem krążenia. Praca stojąca źle odbija się na naszych nogach i układzie kostnym. Na szczęście jednak – jak dowiedli naukowcy – przynajmniej nowotworów nie nabawiamy się w pracy.

British Medical Journal opublikowało badania, z których wynika, że stres w pracy nie ma związku z zachorowaniem na nowotwory piersi, prostaty, płuc czy jelita grubego. Naukowcy z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy oraz Collegium Uniwersyteckiego w Londynie przeanalizowali mnóstwo badań nad nowotworami i czynnikami zwiększającymi ich pojawianie się. Okazało się, że choć stres w pracy wpływa negatywnie na wiele aspektów naszego zdrowia, nie ma jednoznacznych dowodów, że wywołuje również raka.

Niestety okazało się również, że niewłaściwe sposoby radzenia sobie ze stresem – np. nadużywanie alkoholu bądź palenie papierosów mogą na częstotliwość zachorowań na choroby nowotworowe wpływać. Zatem proponujemy zdrowsze metody rozładowywania stresu – np. aktywność fizyczną – narty, taniec czy jogging. A jak wy rozładowujecie stres związany z pracą?

źródło:naukawpolsce.pap.pl

Tagi: