RMUA do lekarza już niepotrzebne

zmeczony lekarz RMUA do lekarza już niepotrzebneOd ponad miesiąca obowiązują nas nowe przepisy związane z potwierdzaniem statusu ubezpieczonego – nie wszyscy pracownicy mają jednak tego świadomość. Do końca zeszłego roku, aby skorzystać z opieki medycznej, musieliśmy przedstawić druk RMUA, by udowodnić, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem. Od nowego roku, już tego nie potrzebujemy.

Jak zatem odbywa się potwierdzanie ubezpieczenia? Otóż wystarczy podać numer pesel, a elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) przekaże rejestratorce online informacje o tym, czy jesteśmy ubezpieczeni czy też nie. Jedyne zatem, czego obecnie potrzebujemy przy wizycie u lekarza, to dowód osobisty, paszport bądź prawo jazdy – dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Legitymacji ubezpieczonego (niektórzy jeszcze takie posiadają) nie trzeba nosić ze sobą i podbijać.

Jeśli z jakichś przyczyn system eWUŚ nie będzie działał (np. w przychodni nastąpi przerwa w dostępie do internetu) to wystarczy ustne potwierdzenie ze strony ubezpieczonego, że podlega ubezpieczeniu i ma prawo skorzystać z opieki medycznej. Na tej podstawie , lekarz powinien nas przyjąć.

Dodaj komentarz