Połowa pracowników odchodząc kradnie firmowe dane

Z badań przeprowadzonych przez firmę Symantec wynika, że aż 56% pracowników uważa, że nie jest ani przestępstwem ani nawet niczym karygodnym korzystanie z własności intelektualnej firmy po odejściu z niej.

Symantec, firma zajmująca się bezpieczeństwem danych, przeprowadziła badania, z których wynika, że aż połowa pracowników odchodząc z firmy wynosi z niej poufne firmowe dane – np. listy klientów czy wyliczenia biznesowe. Robią to w konkretnym celu – 40% pracowników dane te planuje wykorzystać w przyszłej firmie. Postępują tak pracownicy z całego świata – badania przeprowadzono w USA, Brazylii, Francji, Chinach, Południowej Korei i Wielkiej Brytanii – wszędzie jest tak samo.

Firmy też nie do końca zdają sobie sprawę z tego, ile warte są ich poufne dane – zaledwie 48% firm podejmuje działania zmierzające do tego, by zmniejszyć ryzyko wynoszenia przez odchodzących pracowników poufnych danych, a aż 68% pracowników uważa,że firma nie podejmuje żadnych środków zaradczych by powstrzymać pracowników przed wykorzystywaniem poufnych danych w przyszłych pracach.

Jakie efekty może mieć brak uważności na to, jakie dane pracownicy wynoszą z firmy? Tak naprawdę, bardzo poważne – poufne dane to bowiem nie tylko bazy klientów czy cenniki, ale również ważne informacje o projektach, planach rozwojowych czy formułach danych produktów, na których zasadzać może się przewaga konkurencyjna firmy.

A czy wy zabralibyście ze sobą ważne firmowe dane odchodząc z firmy czy uważacie, że to nieuczciwe?

źródło:eweek.com