Plan urlopu i 4 luźne dni

wyspa Fiji Plan urlopu i 4 luźne dni

Początek roku to czas, gdzie w wielu firmach planuje się urlopy. Nie ma obowiązku tworzenia planów urlopu, ale wiele firm to praktykuje po to, by uniknąć w czasie wakacji sytuacji, w której w tym samym terminie, na urlop chce udać się ponad pół działu. Jak wiele urlopu może nam kazać rozplanować szef?

Z reguły w firmach planuje się jedynie 14 dniowy okres przerwy wakacyjnej, a resztę dni pracownik może sobie rozplanować dowolnie (oczywiście po uzgodnieniu z pracodawcą). Są jednak miejsca, w których przełożeni oczekują zaplanowania całości urlopu – czy mają do tego prawo?

Zgodnie z art. 163 par 1 Kodeksu Pracy, planem urlopowym nie mogą być objęte 4 dni z urlopu pracownika, które może on wykorzystać na mocy art 167(2) jako urlop na żądanie. Ze względu na to iż każdy pracownik do tych 4 dni urlopu na żądanie ma prawo, nie mogą one zostać ujęte w planie urlopu – mają zostać na ewentualną nagłą potrzebę pracownika. W efekcie, pracodawca powinien oczekiwać co najwyżej rozplanowania pozostałych 16 (w przypadku urlopu 20 dniowego) lub 22 (w przypadku urlopu 26 dniowego) dni.

Warto pamiętać również o tym, że przełożony nie może zadecydować za pracownika, kiedy ten ma iść na urlop – musi wziąć pod uwagę zdanie i potrzeby pracownika. Nie znaczy to niestety, że możemy zaplanować urlop wtedy, kiedy nam przyjdzie na to ochota – pracodawca musi bowiem zapewnić ciągłość pracy działu i firmy i dopiero pod takim warunkiem bierze pod uwagę oczekiwania pracownika.

A czy w firmach, w których pracowaliście były planu urlopowe? Czy ciężko było uzyskać urlop w upragnionym terminie?

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Plan urlopu i 4 luźne dni”

 1. Ahh, do wakaacji jeszcze tyle czasu ;/

 2. emigrant napisał(a):

  „Nie znaczy to niestety, że możemy zaplanować urlop wtedy, kiedy nam przyjdzie na to ochota „… A ja Pani napiszę g… prawda.

  Pracodawca aby zapewnić ciągłość pracy działu może zatrudnić ludzi z agencji pracy na czas urlopowy… nie ma żadnego prawa narzucać kiedy kto ma iść na urlop – no chyba że Pani lubi spędzać „wakacje” w listopadzie czy w marcu.

  • załamany napisał(a):

   A tak poza tym, bo widze ze tu ci sie wiele tekstów autora nie podoba – ty wiesz, ze ty pewnie dajesz jej wiecej zarabiac, bo jej pewnie płacą za ilość odsłon i komentarzy też?

   • emigrant napisał(a):

    To świetnie !!! może kiedyś pojedzie za zarobione kokosy na wczasy w listopadzie ROTFL… nad polski Bałtyk.