Optymalne warunki pracy – jak powinieneś pracować?

Czy zwracasz uwagę na to w jakich warunkach pod względem oświetlenia i temperatury pracujesz?

Wiesz jak zadbać oto, by pracowało ci się efektywniej?

Czy na swoim stanowisku pracy masz dostęp do dziennego światła? To bardzo ważne – sztuczne oświetlenie nie jest w stanie zastąpić dziennego. Pod wpływem sztucznego oświetlenia poziom kortyzolu we krwi spada – nasz organizm nie do końca rozpoznaje, że jest dzień, nadal czuje się tak, jakby była noc czy wieczór – spada nam zatem poziom energii do działania (tak jakbyśmy przygotowywali się do snu).

Inną kwestią jest temperatura w pomieszczeniu, w którym pracujesz – jeśli jest za zimno, to popełniamy więcej błędów. Jeśli jest za gorąco robimy się senni i również spada nam produktywność. Optymalna temperatura to 20-25 stopni Celsjusza.

W biurze typu open space trudno jest wpływać na to, w jakich warunkach pracujemy – ktoś musi siedzieć daleko od okna, a temperatura musi być dopasowana do potrzeb wszystkich pracowników (a jeden lubi cieplej, inny chłodniej). Warto zatem zadbać przynajmniej o to, by podczas przerwy na lunch wyjść z budynku „za dnia” i pobyć choć chwilę w naturalnym oświetleniu.

Tagi: