Nigdy nie jest za późno na staż

staz pensja Nigdy nie jest za późno na staż

Skończyłeś studia, ale nieco przespałeś czas zdobywania doświadczenia zawodowego i Twoje CV poza wykształceniem jest prawie zupełnie puste? Szanse na rynku pracy masz niestety niezbyt duże. Na szczęście praktyki i staże są nie tylko dla studentów lub absolwentów.

Coraz częściej spotykam w trakcie rekrutacji osoby, które choć są młode, mają spore przerwy w zatrudnieniu. Po studiach nie znalazły pracy od razu, nie zdecydowały się również na żadne praktyki ani staże i w efekcie okazuje się, że przez rok lub półtorej w zasadzie nic nie robiły.

Takie osoby często tłumaczą się z tej sytuacji tym, że szukały pracy, ale brak doświadczenia zawodowego nie pozwalał im na znalezienie pracy. Jednocześnie nie decydowały się na staż zawodowy lub nawet praktyki, gdyż wiele ofert w Polsce to oferty bezpłatne, a po studiach osoby te oczekiwały wynagrodzenia za swoją pracę. W efekcie zarówno nie zarabiały jak i nie zdobywały doświadczenia.

Oczekiwania otrzymywania wynagrodzenia za swoją pracę są zupełnie naturalne. Niestety jednak sytuacja na rynku pracy jest taka, że nie dla każdego bez doświadczenia jest miejsce na etacie (czy nawet umowie cywilno – prawnej). Czy zatem lepiej jest siedzieć w domu, nic nie robić i tylko szukać pracy, czy może lepiej zdecydować się nawet na bezpłatny staż i w jego trakcie szukać pracy etatowej?

W dzisiejszej sytuacji na rynku pracy, decyzja o tym, by szukać pracy i rezygnować z praktyk i staży wydaje się nieco nielogiczna. Po roku szukania może okazać się, że i tak nic przez ten czas nie zarobiliśmy, a jednocześnie nadal jesteśmy w tym samym miejscu – tyle, że rok starci i obciążeni dziurą w CV, która u pracodawcy generuje pytania „co Pan robił przez ten czas i dlaczego nic Pan nie robił?” Jeśli znajdziemy pracę – wygramy. Jeśli jej nie znajdziemy – przegramy. Decydując się na praktyki (nawet bezpłatne, choć oczywiście lepiej szukać płatnych lub dofinansowanych z Urzędu Pracy lub programów unijnych) jesteśmy zawsze w sytuacji wygranej. Jeśli w trakcie praktyk znajdziemy pracę, to po prostu z nich zrezygnujemy. Jeśli nie znajdziemy, to z każdym miesiącem nasze doświadczenie rośnie – rosną też szanse na znalezienie pracy, a podczas rekrutacji wypadniemy lepiej (jako osoby zmotywowane i zaangażowane w rozwój kariery).

Oczywiście sytuacja, która zmusza młode osoby do podejmowania praktyk bezpłatnie jest niekorzystna (i dla nich i globalnie dla kraju). Jeśli jednak przespałeś czas, w którym praktyki powinieneś był robić (czyli wakacje między poszczególnymi semestrami na studiach), to w obecnej sytuacji rynkowej nie pozostaje ci wiele innych opcji jak zdobywanie doświadczenia w tej formie. Inaczej, po kilku latach całkowicie wypadniesz z rynku pracy.

Dodaj komentarz

8 komentarzy to “Nigdy nie jest za późno na staż”

 1. justi napisał(a):

  Jeśli ktoś nie ma dochodu więc jak ma dojechać na bezpłatny staż?Czy taka osoba ma jeździć na gapę i kto ewentualny mandat zapłaci za brak biletu?

 2. Sylwia napisał(a):

  To bardzo cenna rada, szkoda, że nie przeczytałam równie przekonującej kilka lat temu.

  Problem tkwi w tym, jak odróżnić prawdziwy staż czy praktyki, na którym mogę się wiele nauczyć, od oferty firmy, która poszukuje jedynie darmowego pracownika.

 3. emigrant napisał(a):

  Pani rady są po prostu genialne… najlepiej „pracować” za darmo i cieszyć się z coraz „większego doświadczenia zawodowego”… przy okazji szukać w śmietnikach jakiś resztek jedzenia i szmat do odziania.

  ZA PRACĘ NALEŻY SIĘ WYNAGRODZENIE !!! A za patologiczną sytuację na polskim rynku pracy biorą odpowiedzialność między innymi autorzy takich głupot zachwalających dymanie za frajer – czemu nie pójść o krok dalej ? Czemu nie zachwalać i doradzać płacenie za możliwość odbycia jakże cennego ‚stażu’ w firmie ??? Nie dość że głupek wyrobi normę (tj zarobi dla firmy pieniądze) to jeszcze za samą możliwość pracowania zapłaci.

  Polecam poczytać polski KODEKS PRACY art. 94

  btw: co to za „doświadczenie zawodowe” robić za darmowego robola ?

 4. enowa napisał(a):

  Szkoda, że staże są głównie przeznaczone dla ludzi młodych, tuż po studiach. Przecież byłaby to dobra forma zdobycia doświadczenia także dla osób chcących się przekwalifikować.

 5. Nurek jest całkiem spoko w sumie