Nigdy nie jest za późno na staż

Skończyłeś studia, ale nieco przespałeś czas zdobywania doświadczenia zawodowego i Twoje CV poza wykształceniem jest prawie zupełnie puste? Szanse na rynku pracy masz niestety niezbyt duże. Na szczęście praktyki i staże są nie tylko dla studentów lub absolwentów.

Coraz częściej spotykam w trakcie rekrutacji osoby, które choć są młode, mają spore przerwy w zatrudnieniu. Po studiach nie znalazły pracy od razu, nie zdecydowały się również na żadne praktyki ani staże i w efekcie okazuje się, że przez rok lub półtorej w zasadzie nic nie robiły.

Takie osoby często tłumaczą się z tej sytuacji tym, że szukały pracy, ale brak doświadczenia zawodowego nie pozwalał im na znalezienie pracy. Jednocześnie nie decydowały się na staż zawodowy lub nawet praktyki, gdyż wiele ofert w Polsce to oferty bezpłatne, a po studiach osoby te oczekiwały wynagrodzenia za swoją pracę. W efekcie zarówno nie zarabiały jak i nie zdobywały doświadczenia.

Oczekiwania otrzymywania wynagrodzenia za swoją pracę są zupełnie naturalne. Niestety jednak sytuacja na rynku pracy jest taka, że nie dla każdego bez doświadczenia jest miejsce na etacie (czy nawet umowie cywilno – prawnej). Czy zatem lepiej jest siedzieć w domu, nic nie robić i tylko szukać pracy, czy może lepiej zdecydować się nawet na bezpłatny staż i w jego trakcie szukać pracy etatowej?

W dzisiejszej sytuacji na rynku pracy, decyzja o tym, by szukać pracy i rezygnować z praktyk i staży wydaje się nieco nielogiczna. Po roku szukania może okazać się, że i tak nic przez ten czas nie zarobiliśmy, a jednocześnie nadal jesteśmy w tym samym miejscu – tyle, że rok starci i obciążeni dziurą w CV, która u pracodawcy generuje pytania „co Pan robił przez ten czas i dlaczego nic Pan nie robił?” Jeśli znajdziemy pracę – wygramy. Jeśli jej nie znajdziemy – przegramy. Decydując się na praktyki (nawet bezpłatne, choć oczywiście lepiej szukać płatnych lub dofinansowanych z Urzędu Pracy lub programów unijnych) jesteśmy zawsze w sytuacji wygranej. Jeśli w trakcie praktyk znajdziemy pracę, to po prostu z nich zrezygnujemy. Jeśli nie znajdziemy, to z każdym miesiącem nasze doświadczenie rośnie – rosną też szanse na znalezienie pracy, a podczas rekrutacji wypadniemy lepiej (jako osoby zmotywowane i zaangażowane w rozwój kariery).

Oczywiście sytuacja, która zmusza młode osoby do podejmowania praktyk bezpłatnie jest niekorzystna (i dla nich i globalnie dla kraju). Jeśli jednak przespałeś czas, w którym praktyki powinieneś był robić (czyli wakacje między poszczególnymi semestrami na studiach), to w obecnej sytuacji rynkowej nie pozostaje ci wiele innych opcji jak zdobywanie doświadczenia w tej formie. Inaczej, po kilku latach całkowicie wypadniesz z rynku pracy.