Jak zabija nas siedzenie przy biurku?

stanei w pracy Jak zabija nas siedzenie przy biurku?Siedzisz w pracy przez 8 lub więcej godzin? A po przyjściu do domu siedzisz nadal? Nie jest zatem dobrze – taka ilość czasu spędzona na siedząco powoli i nieubłagalnie rujnuje twoje zdrowie. W jaki sposób?

Nie jesteśmy przystosowani ewolucyjnie do siedzenia przez większość dnia. Być może za jakiś czas zmienimy się na tyle, że będziemy mogli bez szkód dla zdrowia siedzieć godzinami, na razie jednak siedzenie w nadmiarze nam szkodzi. I to prawdopodobnie bardziej, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Siedzenie przez ponad 6 godzin dziennie sprawia, że jesteśmy 40% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć w przeciągu następnych 15 lat niż osoby, które siedzą zaledwie przez 3 godziny dziennie lub mniej. Przerażające prawda? I pocieszające dla wszystkich tych, którzy w pracy chodzą bądź stoją.

Jak poza tym działa na nas ciągłe siedzenie?

  • Najgorzej na nasze nogi – jak tylko siądziemy, to impulsy nerwowe przestają docierać do naszych nóg. Zostają tak jakby „wyłączone”.
  • Nasze płuca i serce przyzwyczają się do mniejszego zapotrzebowania w energię i tlen i ich wydajność spada.
  • Enzymy, które pomagają rozbijać komórki tłuszczowe spadają o około 90%.
  • Nasze zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się do około 1 kcal / godzinę (czyli aby spalić jeden batonik, musimy siedzieć przez około 300 godzin!)
  • Po dwóch godzinach siedzenia ilość dobrego cholesterolu spada o 20%
  • Po całym dniu siedzenia (co na szczęście jest rzadkie) pojawiają się zaburzenia pracy trzuski i zwiększa się ryzyko cukrzycy.

Cóż – jeśli mamy siedzącą pracę, to poza wykorzystywaniem każdej okazji by się po biurze przejść, niewiele możemy zrobić by mniej siedzieć. Zatem przynajmniej po powrocie do domu starajmy się nie siedzieć! Osoby, które w domu spędzają na kanapie 3 godziny czasu dziennie są 64% razy bardziej narażone na atak serca od tych, którzy nie przesiadują przed komputerem czy telewizorem w domu. Co ciekawe, osoby które przesiadują przed telewizorem i ćwiczą, są z reguły tak samo otyłe, jak te które przesiadują przed TV bez ćwiczenia. Zatem? Wyrzućmy telewizor!

Dodaj komentarz