Czarno widzisz emeryturę? No to dłużej pożyjesz…

Wizja pracy do 67 roku życia nie napawa mnie optymizmem. Przewidywany poziom otrzymywanych świadczeń również. Badacze twierdzą jednak, że osoby, które bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość mają szanse na dłuższe życie. Brzmi nieco paradoksalnie, prawda?

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało badania, z których wynika, iż osoby starsze, które spodziewają się, że ich emerytura będzie raczej nieciekawym doświadczeniem i pesymistycznie patrzą w przyszłość mają szanse przeżyć swoich optymistycznie nastawionych do wizji emerytury kolegów.

Co ciekawe, nie wynika to wcale z tego, że optymiści są bardziej rozrzutni i w efekcie na starość będą klepać biedę, bo obecnie niczego nie odkładają, ale z tego, że osoby pesymistycznie nastawione spodziewając się gorszego stanu zdrowia i warunków życia, są bardziej ostrożni i podejmują działania, które maja zachować ich w dobrym zdrowiu wcześniej niż optymiści. W efekcie są zdrowsi i dłużej żyją!

Niestety zmartwię was – w badaniach okazało się również, że niski poziom dochodów nie sprzyja długowieczności… Dlaczego mnie to jakoś nie dziwi?

źródło:eurekalert.org