7 Nietypowych kierunków studiów w Polsce

Filozofia Star Trek czy Simpsonologia to kierunki lub kursy, które studiować można na zachodzie. Jednak i w Polsce pojawiają się nowe (a nierzadko nowatorskie) kierunki studiów. Po niektórych praca będzie, a po innych – tak jak w wielu przypadkach – będzie można mieć nadzieję. Jakie nietypowe kierunki można studiować w Polsce?

1.Zielarstwo i terapie roślinne

Taki kierunek studiów uruchomił Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Jest to pierwszy kierunek w Polsce, który tak szeroko ma traktować kwestie ziołolecznictwa. Prof. Jan Dyduch, jeden z twórców kierunku podkreśla, że zajęcia prowadzone będą z użyciem specjalistycznej aparatury do laboratoryjnej oceny jakości surowców i preparatów roślinnych. Studenci będą nie tyko wiedzieli jak hodować i pozyskiwać zioła, ale również jak wykorzystywać je w terapiach a także jak nimi handlować. Studia na nowym kierunku rozpoczną się od października przyszłego roku akademickiego 2013/2014. Będą to studia pierwszego stopnia, po których będzie można uzyskać tytuł zawodowy inżyniera. Absolwenci znaleźć mają pracę zarówno w przemyśle zielarskim jak i w kosmetyce.

2.Studia miejskie

To propozycja studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katedrze Europeistyki. To również pierwszy z Polsce tego typu kierunek. Studenci nabędą wiedzę w pięciu modułach:społeczeństwo miejskie, prawa i idee miejskie, kultura miasta, urbanistyka i planowanie miast oraz konsultacje społeczne (o charakterze warsztatowym). Gdzie będzie można pracować po tym kierunku? Podobno w urzędach państwowych.

3.Zarządzanie Parafią oraz Instytucjami Kościelnymi

Studia podyplomowe oferowane przez Uniwersytet Warszawski. Absolwent ma posiąść wiedzę podstawowe umiejętności w zakresie praktycznego wykorzystania nauk o zarządzaniu do kierowania parafią, wspólnotą zakonną oraz różnymi formami instytucji kościelnych. Jako studia podyplomowe, głównie przydadzą się osobom związanym z duszpasterstwem. Choć przyznać trzeba, że taki dyplom wśród znajomych zdobyłby furorę.

4.Ochrona odgromowa i przepięciowa

Te studia oferowane są na Politechnice Warszawskiej jako studia podyplomowe. Słuchacze nauczą się na nich takich ciekawostek jak fenomenologia wyładowań atmosferycznych czy skutków oddziaływań piorunowych na obiekty i instalacje. Fakt, że studia mogą być przydatne, choć pozostaje pytanie czy materiał potrzebny do tego by skutecznie chronić obiekty przed skutkami wyładowań trzeba wykładać aż tak długo.

5.Doradztwo filozoficzne

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego proponuje studia na kierunku Doradztwo Filozoficzne i Coaching. Mają one być odpowiedzią na zapotrzebowanie w doradców i coachów i nawiązywać do filozofii jako sztuki życia. Samo założenie pewnie nie jest złe, choć pytanie na ile w naszym kraju mamy obecnie miejsca dla coachów – zwłaszcza takich tuż po studiach, którzy doświadczenia ani zawodowego ani życiowego nie mają na tyle dużego, by móc doradzać i pomagać innym. Czy zatem będzie po takich studiach jakaś praca? Wprawdzie kilku doradców filozoficznych działa na rynku usług, ale na jak wiele takich osób jest zapotrzebowanie? Uniwersytet sugeruje, że po ukończeniu tego kierunku będzie można pracować jako pracownik działu HR, coach kariery, czy doradca egzystencjalny lub doradca etyczny dla firm (o ile za dwa ostatnie stanowiska ktoś zapłaci).

6. Wiedza o Holocauście i totalitaryzmach

Ta specjalność powstała jako studia II stopnia na kierunku Europeistyka na UJ. Są to studia, które mają przygotować studentów do umiejętnego kształtowania pamięci historycznej. Kierowane są do osób „zamierzających skoncentrować swoją karierę zawodową na badaniu i upamiętnianiu ludobójstw oraz dla studentów, którzy uważają, iż specjalistyczna wiedza o Holokauście i totalitaryzmach pomoże im w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.” (za informatorem o kierunku). Uczelnia uważa, że studia przydadzą się prawnikom, politykom, pracownikom administracji czy przewodnikom turystycznym. Niewątpliwie studia są interesująca – tylko o pracę po nich chyba raczej w zawodzie nie będzie łatwo – raczej są to zatem studia czysto poznawcze.

7. Fotonika

Te studia oferują dwie uczelnie w kraju – Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Warszawska. Studia maja dostarczać wiedzy z zakresy optyki, elektroniki i informatyki. Absolwenci będą przygotowani do tworzenia nowych rozwiązań w zakresie sprzętu fotograficznego, urządzeń optoelektronicznych, systemów obrazujących. Studia I stopnia dają tytuł zawodowy inżyniera. A czy dają pracę? W teorii powinny – problem jednak w Polsce występuje taki, że nie ma u nas firm produkujących takiego rodzaju urządzenia, przy jakich wiedza fototonika byłaby przydatna – zatem jak na razie absolwenci chcący pracować w zawodzie musieliby się zadowolić pracą naukową na uczelni.

Tagi: