Przyszła praca – gdzie ją znaleźć?

praca wybory Przyszła praca – gdzie ją znaleźć?Jak szukacie nowej pracy? Przeglądacie ogłoszenia rekrutacyjne i wysyłacie w odpowiedzi CV, a może przesyłacie CV do firmy, w której chcecie pracować nawet jeśli nie prowadzi ona rekrutacji? Czy lepszą metodą wydaje się Wam poinformowanie znajomych o tym, że się po rynku rozglądacie – może coś wiedzą…?

ManPowerGroup przeprowadził badania w USA i Kanadzie, chcąc dowiedzieć się, skąd ludzie mają pracę. Zapytali więc ankietowanych o to, jakimi kanałami spodziewają się zdobyć pracę. Ponad połowa odpowiedziała, że najbardziej skuteczny wydaje się im networking. Pracę zdobędą najprawdopodobniej z kontaktów ze znajomymi i znajomymi znajomych. 22% spodziewa się, że wymarzoną ofertę pracy znajdą w Internecie na jednym z serwisów pracy a następnie przejdą udaną rekrutację. 19% jest przekonanych, że znajdą pracę przez agencję pracy bądź kontakt z head-hunterem. Zaledwie 8% stawia na wysłanie CV w ciemno, a 1% na ogłoszenie rekrutacyjne w prasie.

Jak widać, gazety przestają już być źródłem szukania ofert pracy. Ciekawe jest jednak to, że networking tak mocno działa. W Polsce pod pojęciem networkingu większość poszukujących pracy będzie uważało „załatwienie pracy” – w takiej kulturze żyjemy i nie do końca wierzymy w to, że ktoś może polecać kogoś pracodawcy bezinteresownie. Jeśli tak się dzieje, jesteśmy skłonni uważać, że jest to „załatwienie pracy” – które kojarzy nam się jeszcze z czasami sprzed przełomu,kiedy dzięki takiemu załatwianiu osoby bez kompetencji zdobywały stanowiska.

A jak wy się spodziewacie? Jakim kanałem zdobędziecie następną pracę.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Przyszła praca – gdzie ją znaleźć?”

 1. justi says:

  jak szukać pracy w mieście w którym nie ma nawet ofert pracy,a nie stać mnie na przeprowadzkę?

 2. Oprocentowanie lokat bankowych says:

  Ja nie czułąbym satysfakcji, gdybym dostała pracę “po znajomości”. Wiem, że wielu ludzi tak robi, wiem, że tak jest łątwiej, ale ja lubię mieć poczucie, że na coś sobie zasłużyłam.

 3. emigrant says:

  Dlaczego Pani tak promuje NEPOTYZM ?

 4. Karolina says:

  To nie ma nic wspólnego z nepotyzmem. Sieć kontaktów i znajomości funkcjonują na całym świecie. To nie znaczy, że ktoś dostanie pracę tylko dlatego, że jest moim znajomym, pomimo braku wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Albo, że stanowisko stworzone zostanie sztucznie. To jest bardziej rodzaj rekomendacji na wolne stanowisko człowieka, którego się zna, za którego się poświadcza, że jest fachowcem.