Programiści aplikacji mobilnych – grupa z najszybciej rosnącymi pensjami

Na wzrost wynagrodzenia pracownika wpływ ma nie tylko jego własny rozwój i to ile wie i jak wiele ma doświadczenia. Niestety wynagrodzenie jest też uzależnione od tego, jak w danej branży i dziedzinie wygląda płaca na rynku. Mówiąc wprost – w wielu zawodach powyżej określonej kwoty nie da się zarobić, bo nikt tyle nie płaci. Dlatego rozwojowe są te zawody, w których płace rosną szybko – obecnie takim najszybciej rozwijającym się obszarem są aplikacje mobilne.

Z badań agencji pracy ReThink Recruitment wynika, że w ciągu 2012 roku, wynagrodzenie programistów aplikacji mobilnych w Wielkiej Brytanii wzrosło o 27%. W 2011 roku, developer zajmujący się tworzeniem aplikacji na smartfony i tablety mógł zarobić 55.000 Funtów rocznie. W 2012 roku już 70.000 Funtów (około 330.000 zł). Wprawdzie programiści tworzący aplikacje webowe nadal są nieco lepiej opłacani, ale ich pensje na przestrzeni lat nie rosną aż tak szybko, a rynek aplikacji mobilnych niezwykle prężnie działa – stąd pensje programistów nadal będą rosły.

W Polsce o takich wynagrodzeniach programiści niestety mogą pomarzyć – choć i tak są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Ile w Polsce zarabia programista technologii mobilnych? Jeśli pracuje dla kogoś, to jego wynagrodzenie, w zależności od doświadczenia i poziomu znajomości technologii waha się między 3000 – 6000 zł netto. Ciągle rośnie jednak rynek programistów, którzy albo wykonują poprzez freelance zlecenia dla kontrahentów z zagranicy, albo tez projektują własne aplikacje i zarabiają na ich sprzedaży w Android Market lub przychodach z reklam. Dobrze zaprojektowana aplikacja, może przynieść nawet 500$ z jednej aplikacji – miesięcznie. Zawsze też może okazać się, że trafimy z pomysłem i z palców programisty bądź grupy developerów wyjdzie kolejny hit na miarę Angry Birds – może zatem warto uczyć się programowania w Javie i innych wykorzystywanych w technologiach mobilnych języków?