Jak należy się ubierać, pracując w IT?

Stereotyp pracownika działu IT w kraciastej koszuli i zaciągniętych pod paszki sztruksach należy odłożyć do lamusa. Zarobki w IT są jednymi z najwyższych, co zwrotnie zaowocowało tym, że programiści, administratorzy i informatycy częściej są bardziej zadbani i lepiej ubrani niż przedstawiciele innych zawodów. Czy jednak do pracy pracownicy działu IT powinni przychodzić w garniturach, czy też ubiór pracownika nie ma w tym przypadku znaczenia?

Według badania przeprowadzonego przez Robert Half Technology, 76% szefów departamentów IT uważa, że to, w jaki sposób pracownik przychodzi ubrany do pracy ma wpływ (w pewnym stopniu oczywiście) na to, czy pracownik prezentuje się lepiej w oczach przełożonego i, czy będzie miał dzięki temu większe szanse na awans. Tylko dla 22% szefów IT to, w co pracownik ubiera się do pracy, nie ma najmniejszego znaczenia w kontekście rozwoju kariery w dziale IT.

A jak wygląda pożądany przez kierowników IT strój pracownika? Nie trzeba przychodzić w garniturze do pracy, ale zapinana na guziki koszula (nawet sportowa) i materiałowe spodnie to idealne połączenie. Ewentualnie mogą być również dżinsy i sportowa marynarka. Co ciekawe, pożądany strój pracownika działu IT jest w pewnym stopniu zależny od kultury organizacji. Jeśli w firmie obowiązuje formalny dress code, to dobrze, by informatyk nosił się choć częściowo formalnie, a nie przychodził do pracy w T-shircie ulubionego zespołu. Jeśli jednak dress code jest luźny, to informatyk może przychodzić nawet w krótkich spodenkach i sandałach.

A jak w waszych firmach noszą się pracownicy IT?