Godzina do rozmowy kwalifikacyjnej – o czym musisz pamiętać?

rozmowa krawat Godzina do rozmowy kwalifikacyjnej  o czym musisz pamiętać?

O 12.00 masz spotkanie rekrutacyjne. Czas dojazdu zajmie ci 30 minut, zatem 10.30 to właściwy czas by zacząć się zbierać i przygotować ostatecznie do spotkania. O czym bezwzględnie musisz pamiętać i jak rozłożyć swój czas?

10.30 – 10.45– ostatni rzut oka na ogłoszenie rekrutacyjne na które odpowiedziałeś i stronę internetową firmy – zapamiętaj najważniejsze kompetencje wskazane w ogłoszeniu i przypomnij sobie najważniejsze fakty ze strony internetowej. Jeśli jeszcze na niej nie byłeś, poświęć przynajmniej 15-20 minut czasu na analizę zarówno witryny, jak i innych informacji, jakie znajdziesz w Internecie na temat firmy do której się udajesz. Jeśli znasz nazwisko osoby, które będzie cię rekrutować, warto też je zgooglować. Kto wie – może dowiesz się czegoś więcej o zainteresowaniach tej osoby i będziesz mógł wiedzę ta wykorzystać na spotkaniu?

10.45 – 11.00 – ubierz się i sprawdź jak się prezentujesz. Krawat nie jest zachlapany? Koszula czysta? Spódnica odpowiednia do pogody za oknem? Jeśli któryś element odzieży okazuje się pomięty, doprasuj go i odśwież. Sprawdź stan czystości butów i spakuj do torebki lub kieszeni marynarki paczkę chusteczek higienicznych (przydać mogą się jeśli zabrudzisz buty, dostaniesz kataru, lub ptak postanowi cię ozdobić na szczęście).

11.00 – 11.05 – sprawdź maila i upewnij się, że masz zapisane nazwisko osoby z którą masz rozmowę kwalifikacyjną, jej numer telefonu oraz dokładny adres spotkania. Jeśli nie dostałeś maila z informacją o spotkaniu, zapisz ogólny numer do firmy, dostępny na jej stronie internetowej i przy okazji sprawdź, czy twój telefon jest naładowany i nie rozładuje ci się po drodze.

11.05 – 11.15 – spakuj się – zabierz ze sobą wszelkie materiały, które mogą przydać się na spotkaniu – referencje, portfolio, świadectwa ukończenia kursów i szkoleń. Być może, w trakcie spotkania pojawi się możliwość ich zaprezentowania. Przeglądnij również swoje CV i przypomnij sobie dokładne daty zatrudnienia oraz wszelkie informacje, które w nim podałeś. Pamiętaj, że jeśli napisałeś np. o swoich dodatkowym kompetencjach, potencjalny pracodawca również może o nie zapytać – np. kiedy je wykorzystywałeś, gdzie nabyłeś, jak przydają ci się w pracy. Ważne, by doskonale pamiętać to, co się w CV napisało. Weź tez ze sobą tic taki, by odświezyć oddech przed spotkaniem.

11.15 – 11.25 – zastanów się nad tym, co odpowiesz pracodawcy na najbardziej popularne pytania rekrutacyjne (jeśli padną). Część z nich to standard – jak np. pytanie o powody rozstania z poprzednim pracodawcą, twoje mocne strony lub motywację do pracy w tej właśnie firmie. Odpowiedź przećwicz przed lustrem na głos. Dzięki temu, ułożysz sobie w głowie plan odpowiedzi a twoja właściwa odpowiedź podczas spotkania będzie bardziej spójna.

11.25-11.30 – uśmiechnij się, weź trzy głębokie oddechy i powiedz sobie, że wszystko pójdzie ci świetnie. Wprowadzenie się w dobry nastrój spowoduje, że będziesz bardziej pewny siebie, mniej zestresowany i przyjazny. Możesz też zjeść kawałek czekolady – podniesie poziom endorfin w organizmie i doda ci potrzebnej do walki ze stresem energii.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Godzina do rozmowy kwalifikacyjnej – o czym musisz pamiętać?”

 1. Marta says:

  Chciałam zapytać, jak czasowo może rozkładać się rekrutacja? Tzn. ile czasu po “zdjęciu” ogłoszenia z internetu zajmuje rekruterom wybranie osób, z którymi chcą się skontaktować osobiście? Jeżeli jest to jakąś wskazówką; chodzi o stanowisko stażysty, ogłoszenie “wisiało” ok. 1,5 tygodnia w internecie, a rekrutacja odbywa się za pomocą systemu eRecruiter.

 2. Marta says:

  Przy czym nie użyto typowego formularza eRecruitera, zawierającego zestaw pytań, a jedynie poproszono o załączenie w aplikacji CV i listu motywacyjnego.

 3. Marta says:

  Pani Sabino, czy nie doczekam się odpowiedzi?

  • Sabina Stodolak says:

   Witam
   System nie a znaczenia – czy to eRecruiter, Humanway czy coś innego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie Pani Marto – może zając dzień, tydzień,może miesiąc, mogą się wcale nie odezwać, jeśli uznają, że kandydatura nie spełnia oczekiwań. To zalezy od wielu czynników – tego ile jest pracy w dziale, jak wazne jest to stanowisko i jak bardzo szybko kogoś potrzeba a nawet od kultury osobistej rekrutera (tudzież zasad panujacych w firmie – czy kontaktują się z odrzuconymi kandydatami czy nie)
   Doradzałabym i tak szukanie kolejnych ofert i wysyłanie CV – nawet jeśli zostanie Pani zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną nie znaczy to, że staż Pani otrzyma.