Ciąża i 3 miesiące – kiedy nie będzie przedłużenia umowy?

umowa zastepstwo Ciąża i 3 miesiące – kiedy nie będzie przedłużenia umowy?Bardzo wiele kobiet które albo planują dziecko, albo zachodzą w ciąże boi się, że jeśli ich pracodawca dowie się, że są w ciąży, zanim ciąża osiągnie 3 miesiąc, to zostaną zwolnione z pracy. Jak to zatem jest i czy warto się bać? Odmitologizujmy ciąże do 3 miesiąca!

Kobieta w ciąży chroniona jest już od pierwszego dnia ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć z nią umowy, a jeśli umowa zawarta została na czas określony i kończy się w trakcie kiedy pracownica będzie w ciąży (minimum w 12 tygodniu), to musi ona ulec przedłużeniu do dnia porodu. Czy pracodawca chce – czy też nie chce (nie ma tu nic tak naprawdę do powiedzenia).

Dobrze, to zatem o co chodzi z tymi trzema miesiącami?

Kobiety często boją się powiedzieć pracodawcy o tym, że są w ciąży. Uważają, że jeśli nie minął 12 tydzień ciąży, to ich praca może zostać zagrożona. To mit, związany z błędną interpretacją przepisów Kodeksu Pracy. To nie fakt kiedy pracodawca dowie się o ciąży ma znaczenie, ale to, jak zaawansowana jest ciąża, w momencie w którym kończy się nasza umowa na czas określony. Pracodawca musi przedłużyć umowę na czas określony do dnia porodu wtedy, kiedy umowa uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży.

Dalej niejasne? Spróbujmy na przykładzie:

W zakładzie pracy, pracuje Kasia i Basia – obie zostały zatrudnione na umowę na czas określony na rok w dniu 01.01.2013 roku. Kasia zaszła w ciążę 1 września, Basia 1 listopada 2013 roku. Jak wyglądać będzie ich sytuacja zawodowa? Otóż Kasia, w dniu 31.12.2013 roku będzie już w 4 miesiącu ciąży. Pracodawca będzie musiał przedłużyć jej umowę do dnia porodu. Basia, w dniu końca umowy (31.12.2013r) będzie w drugim miesiącu ciąży – zatem umowa rozwiąże się zanim Basia będzie w trzecim miesiącu ciąży. Pracodawca nie musi zatem przedłużać umowy. Basia może zatem stracić pracę. Dla sytuacji obu Pań, nie ma znaczenia kiedy Kasia i Basia powiedzą pracodawcy o ciąży.

Dodaj komentarz

49 Responses to “Ciąża i 3 miesiące – kiedy nie będzie przedłużenia umowy?”

 1. emigrant says:

  Ciąża to nie choroba… a pracodawca nic nie “musi” – likwidacja stanowiska pracy i żaden urzędnik nie jest w stanie przymusić do przedłużenia umowy osobie której stanowisko pracy zostało ZLIKWIDOWANE.

  • kosa683 says:

   Tak, ale z tego co mi wiadoso – skoro likwidują dane stanowisko to musi zapewnić pracę na innym stanowisku w miarę podobnym, lub zadbać o przyuczenie, i co najważniejsze za te same pieniądze.

 2. dawidek says:

  3 miesiące to 12 tygodni a nie 28

 3. To ja jestemw fatalnej sytuacji. właśnie dowiedziałam się o ciąży. Jestem zaledwie w szóstym tygodniu, a umowę mam do końca lipca. To oznacza, że umowa kończy mi się gdy ja będę w 9 tygodniu. Już powiedziałam o ciąży jednej współpracownicy. Boję się plotek i że szefowa się dowie. Powinnam szefowej powiedzieć, ale ona niestety ma pełne prawo nie przedłużyć mi umowy, bo nie będę jeszcze w trzecim miesiącu ciąży. Nie wiem co mam robić. Jestem w trudnej sytuacji. Jest tu jakiś prawnik, który może mi doradzić co powinnam zrobić?

  • vioris says:

   Dogadać się z szefową. Chyba tylko to pozostaje. Powiedzieć, że zapłaci się za ten jeden miesiąc za siebie ZUS i ubezpieczenie i potem iść na L4 do końca ciąży… Innego wyjścia nie ma bo nie dostaniesz po urodzeniu macierzyńskiego z Zusu.

 4. swieta says:

  witam,
  mam podobne pytanie – umowa na czas określony wygasa w 12 tygodniu ciąży. Lekarz jednak nie robi problemów aby wydać zaświadczenie dla pracodawcy ze w ostatnim dniu umowy pracownica jest w 14 tygodniu ciąży. co w sytuacji jeżeli okaże się że dzień porodu może wypaść 6 miesięcy i 2 tygodnie po dacie wygaśnięcia umowy/złożenia zaświadczenia?
  a co się dzieje w sytuacji jeżeli dojdzie do poronienia po wydaniu zaświadczenia? ( poprzednio to się zdarzyło tej osobie w 16tygodniu ciąży).
  umowa jest na etat na czas określony od 1 marca 2012 do 30 września 2013
  bardzo bardzo proszę o pomoc.

  *Prosi Pani o pomoc w oszustwie – w takich sytuacjach nie pomagamy – dop. red.

 5. basia says:

  bardzo proszę o pomoc otóż moja znajoma ma umowę o pracę do dnia 30 listopada 2013r , pracuje już rok w tej firmie 1,5 miesiąca temu zaszła w ciże, boi się powiedzieć pracodawcy o ciży bo od wszystkich słyszy że jeżeli się powie o ciąży przed 3miesiącem to może zostać zwoniona.

  • Sabina Stodolak says:

   Nie ma znaczenia czy koleżanka powie czy nie powie – umowa konczy się zanim ciąża osiągnie 12 tydzień. Oczywiście można spróbować to zataić, liczyć na to, że pracodawca się nei zorientuje, przedłuży umowę na kolejny rok lub czas nieokreślony i czmychnąć na L4 (jasnym jest, że szef poczuje się oszukany i raczej atmosfera w pracy będzie słaba). A być może szef jest człowiekiem i można mu zaufać? Szefa nie znam, wiec się nie wypowiadam, ale na pewno pracodawca nie musi umowy przedłużać, jeśli ciąża nie jest w momencie ustania stosunku pracy min w 28 tygodniu.

 6. elcia24 says:

  Witam mam podobny problem jeste w 3 miesiacu ciazy a umowa na czas okreslony wygasa 31.05.2014. Czy szef. Musi mi przedluzyc umowe .

 7. Kasia says:

  Jestem w 6 tyg ciazy , moja umowa o prace konczy sie dzis (31.03.2014) czy moj pracodawca moze w takiej sytacji nie przedluzyc mi umowy ? Prosze o rade !

 8. elcia says:

  Ja jestem w 4 miesiacu ciaży .umowe mam do 31.05.2014.czy pracodawca przedłuży mi umowe gdyż firma ma podpisana umowe do konca lipca .prosze o pomoc.

 9. elcia says:

  witam jestem w 4 miesiacu ciazy umowe mam do 31.05.2014. czy szef przedluzy mi umowe do dnia pordu gdzysz firma ma umowe do konca lipca

 10. martaaa says:

  witam jestem w 16 tygodniu ciąży umowę mam do 31.05.2014 czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę czy może mnie zwolnić

  • JustiT says:

   Kobiety czy wy umiecie czytać? martaa 16 tydzień ciąży to więcej niż 3 miesiące prawda? Pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. To nie znaczy, że później przyjmie Cię z powrotem po macierzyńskim – chociaż może jak będzie chciał. Ale jak będzie chciał to znowu na czas określony i później znowu na określony, a dopiero trzecia na czas nieokreślony – bo przerwa na urodzenie dziecka jest dłuższa niż miesiąc i umowy liczy się od początku.

 11. lawenda says:

  witam jestem w 13 tygodniu ciazy. Czy pracodawca moze robic jakies problemy czy ma obowiazek przedluzyc umowe do dnia porodu? Pracuje na czas okreslony. Umowe mam na dwa miesiace. Umowa konczy mi sie z dniem 31sierpnia2014

  • Sabina Stodolak says:

   Witam
   Które kwestie w powyższym wyjaśnieniu są nadal niejasne? “Pracodawca musi przedłużyć umowę na czas określony do dnia porodu wtedy, kiedy umowa uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży.” – jeśli zatem Pani umowa się kończy w momencie kiedy będzie Pani po 3 miesiącu ciąży to pracodawca musi przedłużyć umowę. Jeśli się kończy przed 3 cim miesiącem, to nic nie musi.

   • dociekliwa says:

    Droga Pani! Niejasność zaczyna się w jednym podstawowym momencie… Ja rozumiem co to oznacza koniec 3go miesiąca ciąży .. ale w świetle prawa- który to tydzień?.. znalazłam publikacje gdzie określono, że to 13 tydz. ciąży, a właśnie trzymam przed sobą opinię że w momencie, czyli w ostatnim dniu pracy byłam w 12 tyg i 5 dniu w ciąży. Prawo jasno nie określa kiedy kończy się trzeci miesiąc i na chwilę obecną nie wiem czy mam zapewniony byt z dzieckiem, czy jestem bezrobotna w ciąży na ,,lodzie”. Pozdrawiam!

 12. Anita says:

  witam kończy mi sie umowa 31marca 2015 a chciałabym zajść w ciąże boje się że jesli teraz zajdę w ciąże i powiem o tym szefowej , która jest jedzą i robi mi ciagle na złość to i tak nie przedłuży mi umowy . Nie mam pojęcia co robić czy czekać aż przedłużą umowę , czy nie ryzykować i starać się teraz o dziecko żeby chociaż dostać macierzyńskie ? co robić proszę o pomoc i powiedzenie w jakiej jestem sytuacji z macierzyńskim i urlopem wychowawczym…

  • Redakcja says:

   Niestety nie doradzamy na blogu w temacie tego jak wykorzystać pracodawcę. Zakładam jednak – wnosząc po Pani stosunku do przełożonej – że na przedłużenie umowy i tak raczej nie powinna Pani liczyć.

   • Anita says:

    witam to pani źle odebrała tą wiadomość, to ja jestem cały czas poszkodowana bo to moja szefowa cały czas kładzie mi kłody pod nogi, a mimo wszystko ja staram się być sumienna i miła . I nie chce jej wykorzystać tak jak pani pisze tylko właśnie staram się to jakoś tak rozwiązać aby obie strony były zgodne. Tylko dlatego do was napisałam ,z tego co tu czytam bardzo dużo osób was pyta o takie rzeczy tylko w innych słowach je ujmują . A ja jak każda młoda kobieta chce mieć dziecko i wykorzystać urlop który normalnie nam się należy…. tylko nie mam pojęcia na jakich zasadach otrzymuje się urlop macierzyński i wychowawczy kto za niego płaci gdy nie pracujemy, lub gdy umowa zostanie rozwiązana .

 13. malenka says:

  Witam jestem w 9 tygodniu ciazy umowe mam na czas okreslony do marca 2026 roku czy obowiazuje mnie okres ochronny. Dziekuje za odpowiedz

 14. miska says:

  Witam. Jestem w ciazy w 6tygodniu. Pracuje przez biuro posrednictwa pracy. Mam umowe co miesiac przedluzana. Czy w zwiazku z tym moge isc na zwolnienie l4 podczas trwania 30dniowej umowy o prace I pozniej przedluzac zwolnienie do zusu by nie zostac bez srodkow do zycia. Prosze o pomoc

 15. EDNAA says:

  Witam ja natomiast jestem w takiej sytuacji ze prace zaczelam 25 sierpnia, wczoraj (2.09.2014) dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy i jest to 9/ 10 tydzien. jak latwo wywnioskowac pracuje tam tydzien dostalam umowe na czas okreslony do 31.03.2015 r. wiec kiedy moge pojsc na zwolnienie ciazowe tak by pracodawca nie mogl mnie zzwolnic. ciaza jest dla mnie wielkim zaskoczeniem, dopiero zaczelam prace jest to moja pierwsza taka umowa i nie mam pojecia co mi przysluguje na jej podstawie, bardzo prosze o szybka odpowiedz.

  • Sabina Stodolak says:

   Witam
   Może Pani pójść na “zwolnienie ciążowe” kiedy będzie Pani chora. Ciąża nie jest chorobą i “na ciążę” nie wydaje się zwolnienia chorobowego.

   • natala09 says:

    Witam! co w sytacji gdy pracuje w agencji pracy tymczasowej na terenie innego zakładu.gadalam z moimi wspópracownicami i powiedziały mi ze była taka sytacja ze dziewczyna była w ciąży skonczyla się jej umowa w szóstym miesiącu i nie przedłużyli jej umomy bo podobno agencja pracy tymczasowej ma jakies kruczki prawne i po skończonej umowie nie musi jej przedluzac nawet jak kobieta jest po 3 miesiu ciąży.Ja mam umowę na czas określony do 31.12.2014 wtedy będę w 20 tyg i co zwolnią mnie tak bezkarnie?

    • Sabina Stodolak says:

     Witam
     To nie są kruczki prawne, tylko normalne przepisy dotyczące pracowników tymczasowych. Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 Kodeksu pracy (art. 13 ust. 3 ustawy). Oznacza to, że umowa o pracę zawarta z pracownicą tymczasową na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.
     Proszę zwrócić uwagę, że nikt Pani nie zwalnia. Umowę ma Pani do 31 grudnia. Po prostu umowa się kończy.

 16. Calineczka57 says:

  Witam,
  chciałabym się upewnić żeby mieć 100% pewności. Jestem w 5 tygodniu ciąży a umowę o pracę mam od
  sierpnia 2014 do 31lipca 2017. Rozumiem że nie muszęczekać aż będę w 3 miesiącu ciąży żeby powiadomić pracodawce i na pewno umowa nie zostanie ze mną rozwiązana a po porodzie będzie mi przysługiwać urlop macierzyński?

 17. majcia says:

  Witam, od 1 października b.r. jestem na umowie o pracę na czas określony do 1.02.2015r., niedawno okazało się, że jestem w ciąży i to już 16 tydzień, byłam pytać o zasiłek macierzyński w Zusie na jakiej zasadzie przysługuje i tam dowiedziałam się, że pracodawca nie musi mi przedłużyć umowy do porodu, jak to w końcu jest?, bo chciałabym iść na L4 od listopada bo coraz gorzej się czuję a teraz boję się cokolwiek powiedzieć pracodawcy.
  I jeszcze jedno pytanie, czy jeśli nie przedłużą mi umowy do porodu a przerobiłam ten 30 dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, będzie się należał jakikolwiek zasiłek czy w ogóle nic się nie należy, bardzo proszę o odpowiedź

 18. baby says:

  Witam, pracuję w firmie wiele lat, mam umowę na czas nieokreślony. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Problem polega na tym, że stanowisko na którym pracuje w niedługim czasie ulega likwidacji, kwestia miesiąca, dwóch. Czy w związku z tym, że, jak Państwo piszecie, ciąża podlega ochronie od pierwszego dnia, pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie? Czy powinien mi zapewnić prace na innym stanowisku i zwolnic mnie dopiero w dniu porodu. Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam.

 19. baby says:

  Witam, pracuję w firmie już wiele lat, mam umowę na czas nieokreślony, pracodawca zatrudnia więcej jak 20 osób. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciązy. Problem polega na tym, że stanowisko na którym pracuję w niedługim czasie ulega likwidacji, kwestia miesiąca, dwóch. Czy w tej sytuacji pracodawca może mi wręczyć wypowiedzenie, czy też powinien zapewnić mi prace na innym stanowisku i zwolnic mnie w dniu porodu? I jak sytuacja wyglądałaby jesli podlegałabym pod zwolnienie grupowe, co nie jest wykluczone, ponieważ likwidowany będzie cały dział. Dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam .

 20. ruubi says:

  A jeśli ewidentnie widać, że pracownica chce wykorzystać pracodawce?
  Z dniem 01.12.2014 podpisała umowę o pracę, po czym jakiś tydzień później oznajmiła, że “chyba” jest w ciąży, bo zrobiła jeden test ciążowy… Pojechała do ginekologa, dostała L4 do dnia 30.12.2014 twierdząc, że to ciąża zagrożona i musi leżeć, że nie może się ruszać wgl ani nic, a na zwolnieniu ma wpisaną 2 co oznacza, że może chodzić, więc śmierdzi na odległość ściemą. Umowę ma podpisaną na 6 miesięcy.
  Czy można coś w takim wypadku zrobić? Czy pracodawca może czuć się wykorzystany? I czy pracownica znajduje się już pod ochroną i może zacierać rączki oraz cieszyć się, że jest chroniona i będzie dostawać 100% pensje?

  • Sabina Stodolak says:

   Witam
   Można napisać do ZUS skargę o podważenie decyzji lekarza choć w przypadku ciąży to może nic nie dać. Warto zauważyć, że pracownica nie przepracowała 30 dni zatem nie przysługuje jej zasiłek – musi dopiero minąć 30 dni zatrudnienia. Potem pracodawca zapłaci za kilka dni (do upływu 33 dni – choc tu mamy nowy rok, zatem może to być nieco więcej) i przejmie ją ZUS, który prawdopodobnie sam zleci kontrolę pod zarzutem podjęcia zatrudnienia w celu otrzymania zasiłku chorobowego. Jeśli jednak decyzja zostanie podtrzymana, pracownica bedzie otrzymywać zasiłek z ZUS – tyle że przez cały okres choroby ciążowej nalicza się jej urlop, za który pracodawca będzie musiał zapłacić. Tak , pracodawca może czuć się wykorzystany. To co może zrobić to spróbować unieważnić umowę na mocy tego, że po stronie pracownicy nie istniała rzeczywista wola nawiązania stosunku pracy. Proszę zgłosić się do prawnika – on najlepiej doradzi.

 21. clarisa says:

  Witam, Wczoraj byłam u ginekologa i okazało się że jestem w 10 tyg ciąży. Obecnie jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku gdyż mój staż pracy wynosi 4 m-ce.
  Czuję się na siłach by podjąć pracę i nie myślę o tym by zaraz iść na L4.
  Czy jeśli podejmę staż 6 mc z Urzędu Pracy np. w Urzędzie Miasta przedłużą mi umowę do dnia porodu?
  Jeśli podejmę pracę na umowę o pracę to po porodzie bedzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński?

  Proszę o odpowiedź,

  • Sabina Stodolak says:

   Witam
   Staż z Urzędu Pracy nie jest umową o pracę i nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.
   Przy umowie o pracę dłuższej niż miesiąc, która będzie trwać do dnia porodu, po porodzie będzie Pani przysługiwał zasiłek.

 22. Magdalena says:

  Witam! Staramy sie z mezem o dzidziusia. Jestem na umowie o prace na czas okreslony do konca pazdziernika 2015. Wiem, ze aby umowa zostala mi przedluzona do dnia porodu, musze zajsc w ciaze do konca lipca. Natomiast w pazdzierniku, na obiekcie, w ktorym pracuje bedzie przetarg i nie wiadomo czy firma, ktora mnie teraz zatrudnia, bedzie tam nadal. Co jesli “moja” firma nie wygra przetargu a ja bede w ciazy ( wiecej niz 12 tydzien ) ? czy pracodawca nie ma obowiazku przedulyc mi umowy do dnia porodu ?

 23. witam ! Zaczelam staż 3 listopada 2014roku (już byłam w 4msc ciazy) umowa konczy mi sie 28 lutego pracodawca ma obowiązek zatrudniac mnie jeszcze na msc. do pracy czyli bd to 28marzec .Termin porodu mam na 18 kwietnia. czy pracodawca ma obowiazek zatrudnic mnie jeszcze do konca porodu?czy ja mam prawo do zasilku macierzynskiego? co robić ?

 24. nela says:

  Witam, od jakiś 2 tygodni żyję w wielkim stresie.okazało się, że jestem w ciazy -obecnie w 6 tygodniu.umowe o prace mam do konca lutego. juz słyszę pogłoski, że zostanie przedłużona natomiast zawsze pozostaje jakieś ale. bo co się stanie jeśli jednak pracodawca się rozmyśli? czy mogę wtedy skorzystać juz ze zwolnienia? nie minie tedy okres 3 miesięcy. jestem przerażona-proszę o pomoc

 25. Aga says:

  Witam, małe pytanko, trzeci miesiąc ciąży kończy się na 12 tygodniu, skąd 28 tydzień ciąży? 28 tydzień to już siódmy miesiąc. Nie sądzę by trzeba było czekać do III trymestru na przedłużenie umowy?????

 26. pola says:

  Witam serdecznie!
  Mam pytanie. pracuję na umowie tzw. ajencyjnej i jestem w 27 tyg ciąży i niestety nie daje rady już pracować wiec jestem na L4 od miesiąca.
  z ostatnim dniem marca kończy mi się umowa. Czy pracodawca może nie przedłużyć mojej umowy??

 27. Izka says:

  Czy kobieta musi pracować do 3 miesiąca ciąży ,bo pożniej nie należy sie roczny urlop macierzyński?

 28. Paula1111 says:

  Witam.Jestem w 28 tygodniu ciąży i jestem na L4,umowę opracę mam do 31.06.2015 a termin porodu na 25 lipca.Czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu??

 29. ewa33 says:

  Jestem w 3tygodniu ciąży i mam umowę na crok do lipca 2017r.3/4etatu czy jak teraz powiem pracodawcy ze jestem w ciąży ma prawo mnie zwolnić

 30. ewa says:

  mam pytanie pracuje za granica jak zajde w ciaże mogo mnie zwolic tego się bojem jak jest za granic w niemcach

 31. Kulka says:

  Witam, moja sytuacja jest jeszcze inna i mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie udzielić mi jakiś informacji. Moja umowa kończy się 31.12.2016, właśnie dowiedziałam się że jestem w 6 tygodniu ciąży. W dniu wygaśnięcia umowy będzie to 9 tydzień. Już wiem, że umowa zostanie przedłużona, ale czy szef może się z tego wycofać jeśli dowie się, że jestem w ciąży? Przez jaki czas muszę pracować na przedłużonej umowie, żeby nie stracić pracy? Dodam, że mój szef to wspaniały wyrozumiały człowiek jednak jest ktoś nad nim i nie wiem jak zareaguje “góra”. Szefowi muszę jak najszybciej powiedzieć o ciąży, ponieważ pracuję w szkodliwych warunkach i muszę ograniczyć wpływ szkodliwych czynników na moje ciało. Proszę o radę, informację lub słowo wsparcia 🙂