Chcesz zostać dyrektorem lub prezesem? Idź na politechnikę!

Firma Kienbaum i Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowe przeprowadziły analizę rynku pracy dla managerów i zarządzających wysokiego szczebla (prezesów, członków zarządu). Okazuje się, że największe prawdopodobieństwo tego, że uda ci się zająć tak wysokie stanowisko jest wtedy, kiedy ukończyłeś politechnikę.

Aż 38% managerów najwyższego szczebla w badanych przez Kienbaum i Izbę firmach to absolwenci uczelni technicznej. Całkiem nieźle rokuje też ukończenie uczelni ekonomicznej bądź biznesowej. Co trzeci dyrektor zarządzający pochodzi z takiej właśnie uczelni, a wśród managerów średniego szczebla prawie połowa (49%) się z nich wywodzi. Najmniejsze szanse na wysokie stanowisko managerskie jest niestety po uczelni humanistycznej. Tylko 3% managerów najwyższego szczebla to absolwenci takich kierunków jak politologia czy socjologia. Takie wykształcenie nie pomaga też na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla – kierownicy z wykształceniem humanistycznym to zaledwie 2% spośród wszystkich managerów.

Przy okazji badania okazało się, że nieszczególnie w zostaniu prezesem pomagają studia typu MBA, a o doktorat to tak naprawdę nikt nie pyta…