Za ile powrócisz z emigracji do Polski?

Co jakiś czas rząd próbuje stworzyć program, który zachęciłby do powrotu emigrantów, którzy kilka lat temu wyjechali za granicę do pracy. Najczęściej programy te są nieskuteczne – wielkiego napływu powracających trudno się na razie spodziewać. Przynajmniej do czasu, w którym zarobki w Polsce będą choć częściowo porównywalne pod względem siły nabywczej, do zarobków na zachodzi. A ile chcieliby zarabiać w kraju nasi emigranci?

Prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przeprowadził badania na emigrantach opolskich, którzy wyjechali za chlebem do pracy. Zadał im bardzo konkretne pytanie – za ile wrócilibyście do kraju. Okazało się, że emigranci wcale nie mają aż tak wysokich oczekiwań finansowych jakby mogło się wydawać.

Średnia płaca, która mogłaby skusić emigrantów to 2798 zł netto (więcej niż średnia krajowa).

Około 30% badanych przyjęłoby w Polsce pracę za 2000 zł netto, 40% oczekiwałoby wynagrodzenia w przedziale 2400 – 3000 zł netto, 20% oczekiwałoby wynagrodzenia pomiędzy 3400 zł a 5000 zł. Niewiele osób oczekiwałoby zarobków powyżej 5000 zł (podobnie, jak prawie nikt nie wróciłby za 1500 zł na rękę).

Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2012 roku wyniosło w Polsce 3640 zł brutto (czyli 2600 zł netto) – oczekiwane przez emigrantów wynagrodzenie to zatem kwota wyższa niż średnie zarobki w Polsce. Nie są to jednak abstrakcyjnie duże pieniądze. Niestety niższe kwoty oczekiwane są przez osoby z niższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym – a takie na wysokie zarobki w Polsce niestety nie mają co liczyć. Zatem nagłych powrotów trudno się spodziewać.

Czy wśród naszych czytelników mamy emigrantów? Za ile wrócilibyście do kraju?