Za ile powrócisz z emigracji do Polski?

emigracja wyjazdy Za ile powrócisz z emigracji do Polski? Co jakiś czas rząd próbuje stworzyć program, który zachęciłby do powrotu emigrantów, którzy kilka lat temu wyjechali za granicę do pracy. Najczęściej programy te są nieskuteczne – wielkiego napływu powracających trudno się na razie spodziewać. Przynajmniej do czasu, w którym zarobki w Polsce będą choć częściowo porównywalne pod względem siły nabywczej, do zarobków na zachodzi. A ile chcieliby zarabiać w kraju nasi emigranci?

Prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przeprowadził badania na emigrantach opolskich, którzy wyjechali za chlebem do pracy. Zadał im bardzo konkretne pytanie – za ile wrócilibyście do kraju. Okazało się, że emigranci wcale nie mają aż tak wysokich oczekiwań finansowych jakby mogło się wydawać.

Średnia płaca, która mogłaby skusić emigrantów to 2798 zł netto (więcej niż średnia krajowa).

Około 30% badanych przyjęłoby w Polsce pracę za 2000 zł netto, 40% oczekiwałoby wynagrodzenia w przedziale 2400 – 3000 zł netto, 20% oczekiwałoby wynagrodzenia pomiędzy 3400 zł a 5000 zł. Niewiele osób oczekiwałoby zarobków powyżej 5000 zł (podobnie, jak prawie nikt nie wróciłby za 1500 zł na rękę).

Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2012 roku wyniosło w Polsce 3640 zł brutto (czyli 2600 zł netto) – oczekiwane przez emigrantów wynagrodzenie to zatem kwota wyższa niż średnie zarobki w Polsce. Nie są to jednak abstrakcyjnie duże pieniądze. Niestety niższe kwoty oczekiwane są przez osoby z niższym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym – a takie na wysokie zarobki w Polsce niestety nie mają co liczyć. Zatem nagłych powrotów trudno się spodziewać.

Czy wśród naszych czytelników mamy emigrantów? Za ile wrócilibyście do kraju?

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Za ile powrócisz z emigracji do Polski?”

 1. Rafal napisał(a):

  Jestem w kraju ale praca za nie cale 2000netto,na stanowisku specjalisty technicznego, 6lat doświadczenia , mgr inż, praca w zawodzie to trochę przesada.Wysyłam średnio 10CV w miesiącu zostanę zaproszony na max 1 rozmowę na której przeważnie oferują tyle samo.
  Dlatego jak się w ciągu roku nie poprawi to też żegnam ten pokręcony kraj.

 2. emigrant napisał(a):

  Ciekawe gdzie i na kim przeprowadzano te „badania” ??? W grupie badanej musieli być jedynie ludzie bez wykształcenia i bez jakiejkolwiek znajomości języka, pracujących na minimalnych stawkach, jednocześnie mający w PL kilka hektarów pola i dom na wsi…

  Ktoś kto zna język w stanie komunikatywnym (czyli notabene bardzo podstawowym) mającym jakiekolwiek wykształcenie nawet zawodowe nie rzuci dobrze płatnej pracy po to by wrócić do tuskolandu aby w miesiac zarabiać 1/4-1/5 pensji zachodniej…

  Za ile ja bym wrócił ? Zależnie od miesiąca zarabiam 3-3.5 tys funtów netto/msc… raczej nie wybieram się do Polski aby zarobić mniej… PO CO ?

  A… i najważniejsze – cytując pewien polski film… „piniondze to nie wszystko” – dopóki polskimi firmami będą kierować niewyksztalcone buraki odciagnieci ledwo co od pluga (pieniadze pozyskane np ze sprzedazy kilkudziesieciu hektarow pola pod dzialki budowlane) nie mam zamiaru wracać…
  W UK wykształconego człowieka cenią za sam fakt posiadania wyższego wykształcenia (nie mówiąc o odpowiednich pieniądzach)… czy coś w tym temacie zmieniło się cudolandzie ?

 3. dane z kosmosu napisał(a):

  Nie znam nikogo co by wrócił za takie śmieszne pieniądze. Tyle to się zarabia na tydzień. A w polsce żaden z moich kolegów poniżej 3k do ręki nie schodzi.a więc niec ten ktoś niech się zastawi co za brednie piszę niech san żyje w polsce za2k i ma2 dzieci i pośle je do szkoły we wrześniu ha ha na jedzenie mu. Braknie. No ale trzeba podtrzymać polskich ludzi na duchu . Że jest ciężko poza granicami. Haha jak ktoś jest pracowity i mś trochę po ukladane to mu wszędzie będzie dobrze. A zarobki będzie miał dobre. Wystarczy tylko chcieć i dążyć do tego wytrwale a