W zdrowym ciele zdrowy … umysł

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne i urodę. Mówi się również o tym, że osoby, które uprawiają sport są bardziej pogodne i lepiej czują się psychicznie. Aktywność fizyczna wpływa również na stan naszego umysłu – mówiąc wprost – jeśli trenujemy ciało, to również nasz mózg odczuwa skutki tego treningu i staje się bardziej sprawny.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Montreal Heart Institute, regularne treningi fizyczne poprawiają stan naszego umysłu. Badani, którzy przez 4 miesiące uczestniczyli w regularnych treningach interwałowych (treningi nastawione na wytrzymałość). Po tym okresie zmierzono nie tylko ich stan fizyczne, ale również sprawdzono czy zmieniła się ich zdolność zapamiętywania i funkcje poznawcze. Okazało się, że u badanych podniósł się poziom kojarzenia faktów, odpamiętywania i podejmowania szybkich decyzji. Ta poprawa widoczna była nie tylko w testach – również badani sami ja odczuwali, twierdząc że czują iż są bardziej intelektualnie sprawni.

Badania przeprowadzono nie na studentach (jak większość badań), ale na grupie otyłych 50 latków. Po serii ćwiczeń nie tylko zrzucili oni nieco nadwagi, ale poprawiła się ich wydolność oddechowa. Naukowcy uważają, że to właśnie większa dystrybucja tlenu do mózgu zaowocowała zmiana w potencjale intelektualnym. Zatem moi drodzy – na rowerek (zimą można wykorzystać treningi na rowerku stacjonarnym).