Umiejętności w CV – uważaj co piszesz

Prawie każde współczesne CV zawiera część poświęconą „mocnym stronom” kandydata. Częściej spotykamy je w CV młodych osób, które nie mają zbyt wielu doświadczeń zawodowych i chcą nieco „wydłużyć” swoje CV i bardziej zachęcić pracodawcę do kontaktu bezpośredniego właśnie z nimi. Takie wypisanie mocnych stron to dobry pomysł – pod warunkiem, że zrobimy go z sensem – czyli wypiszemy te umiejętności czy cechy, które rzeczywiście posiadamy.

Wszystko co znajduje się w naszym CV jest informacją dla osoby, która będzie prowadzić spotkanie rekrutacyjne. Nie jest to jednak informacja przyjmowana bezkrytycznie. Osoby mające doświadczenie w rekrutowaniu wiedzą, że informacje należy sprawdzić. Dopytać kandydata o to, co w CV napisał. Dotyczy to również mocnych cech, kompetencji i umiejętności. Pytania, które może zadać rekruter mogą zatem tyczyć się tego: dlaczego kandydat sądzi, że posiada wymienioną cechę, gdzie ją nabył, w jakiej sytuacji wykorzystał, co to oznacza, że ma określoną umiejętność, jak ją rozwija.

Przykładowo – kandydat wpisał w CV, że jest osobą kreatywną. Osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną może zatem zapytać:

Kandydat, musi wtedy umieć obronić swoją tezę. Wykazać, że cechę o której napisał posiada – w końcu to on sam wpisał ją w CV i sam wybrał na swoją mocną stronę.

Przykładowo – jeśli wpiszemy w CV jako mocną stronę umiejętność pracy w zespole, a :

to nie tylko nasza „mocna strona” zacznie być naszą słabą stroną, ale dodatkowo, osoba rekrutująca będzie przekonana, że nie znamy siebie, nie wiemy jakie mamy plusy i po prostu „ściemniamy”.