Typowy webdesigner – kim jest?

Webdesigner to osoba, która zawodowo zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Czasem odpowiada za całość tworzenia strony – projektowanie graficzne oraz kodowanie, niekiedy zajmuje się jedynie częścią pracy – zlecając poszczególne elementy prac innym osobom (np. specjaliście użyteczności). Kim jest typowy webdesigner?

Brytyjski dostawca hostingu Heart Internet stworzył analizę tego, kim jest typowy webdesigner – co się okazuje?

78% webdesignerów to mężczyźni. 47% z nich jest w wieku 25-34 lat. 62% pracuje jako freelancerzy lub prowadzi własne, jednoosobowe firmy. Jak w związku tym kształtują się ich wynagrodzenia?

Największa część webdesignerów (27%) do rozliczenia swojej pracy wykorzystuje stałe wynagrodzenie oraz dodatkowo premię uzależnioną od godzin pracy. 12% ma stałe wynagrodzenie (pensję). 21% ma ustalone odpowiednie stawki za wykonywanie określonych czynności i przy zlecaniu prac kieruje się cennikiem. 16% ma płacone od godziny. Pozostali (24%) rozlicza się w różny sposób – w zależności od tego z jakim klientem pracuje.

Webdesignerzy to dość pewny zawód – 77% z nich jest pewnych swoich zleceń w przyszłym roku ale 3/4 nie spodziewa się tego, że będzie dla webdesignerów więcej pracy. Niestety problemem jest nadal wycena pracy webdesignera – 88% osób, które się zajmują projektowaniem stron uważa, że klienci nie doceniają ilości pracy, jaką trzeba w witrynę włożyć i ceny, które proponują są zbyt niskie. 79% webdesignerów czuje tez oddech konkurencji na plecach, który powoduje, że stawki na rynku spadają.

Tak czy siak – praca webdesignera wydaje się dość stabilna i rozwojowa. Może jest to pomysł na karierę? Zwłaszcza dla tych osób, które odkrywają w sobie talent artystyczny?