Szef zostanie ojcem? Podwyżka dla ciebie będzie niższa

Na bardzo ciekawą zależność wpadli duńscy naukowcy analizując wynagrodzenia pracowników i ich szefów i łącząc wyniki z dzietnością. Okazuje się, że szef który zostal ojcem podnosi wynagrodzenie – niestety tylko sobie.

W przypadku szefów, którzy zostali ojcami, ich pensja rośnie o 3,5% jeśli urodziła się im córka i o 6,4%, jeśli ich partnerki urodziły chłopca. Zdaniem badaczy wiąże się to z tym, iż świeżo upieczeni tatusiowie czują się bardziej odpowiedzialny za rodzinę i uważają, że należy zwiększyć przychody. Niestety, naukowcy nie wyjaśnili, dlaczego w przypadku córek pensje rosną mniej.

Niestety, zwiększone wynagrodzenie szefów trzeba czymś zrekompensować. Okazuje się, że wraz z podwyżką dla szefa idzie obniżenie wynagrodzenia w firmie – średnio płace spadają o 0.5%. Na szczęście nie jest to wiele zatem można założyć, że dla pracownika różnica nie jest zauważalna – po prostu dostaje premie niższą o kilka złotych. Tak czy siak, nieco przykrym jest fakt iż urodzenie dziecka przez żonę szefa może wpłynąć na nasze wynagrodzenia.