Kilka aplikacji do jednej firmy – czy warto?

Wiele firm prowadzi jednocześnie kilka a nawet – w przypadku dużych firm – kilkanaście rekrutacji jednocześnie. Czy wysyłać CV na kilka stanowisk? Kiedy jest to zasadne, a kiedy może nam zaszkodzić?

Jak wygląda to, że kandydat do pracy wysłał do firmy pięć CV w oczach rekrutera lub pracodawcy? Czy w ten sposób zwiększa, a może zmniejsza swoje szanse na pracę? Rozważmy kilka opcji:

To samo stanowisko – różne miasta

Niekiedy firmy prowadza rekrutację na te same stanowiska, ale w różnych miastach – np. szukają przedstawiciela handlowego w Gdańsku, Szczecinie i Łodzi. Jeśli zależy ci na pracy w tej firmie, na tym stanowisku, a kompletnie nie przejmujesz się koniecznością relokacji, to warto wysłać CV na wszystkie trzy ogłoszenia – być może obsługują je inne osoby. Poza tym, nikomu nie przyjdzie do głowy by osobie aplikującej do Gdańska proponować pracę w Łodzi. Jeśli tak robisz, wyjaśnij jednak przy każdym wysłanym CV, że jednocześnie wysyłasz je na stanowisko do innego miasta i napisz którego – w ten sposób unikniesz telefonów z pytaniem „czy wie Pan, że ta praca jest 400 km od Pana miejsca zamieszkania?” lub odrzucenia, kiedy osoba rekrutująca pomyśli, że się pomyliłeś wysyłając aplikację.

Ta sama kategoria stanowisk – różne poziomy w hierarchii

Są sytuacje, w których firma rekrutuje jednocześnie na specjalistę i asystenta (lub juniora i seniora). W takich sytuacjach najlepiej nie wysyłać dwóch CV, a jedynie realnie ocenić swoje kompetencje w świetle wymagań stanowiska. Jeśli wyślesz dwa CV, to rekruter uzna, że najprawdopodobniej przeceniłeś swoje kompetencje wysyłając CV na wyższe stanowisko, skoro zadowolisz się również niższym. Może też uznać, że twoje oczekiwania finansowe są mniejsze. Jeśli nie spełniasz kwalifikacji na wyższe stanowisko, a wyślesz CV tylko na nie, możesz wprawdzie zostac zaproszony do rekrutacji na stanowisko niższe, ale może się również zdarzyć, że zostaniesz odrzucony w procesie rekrutacji.

Ta sama hierarchia – różne stanowiska, jedna grupa zawodowa

W mniejszych firmach zadania pracowników są często skomasowane. jedna osoba wykonuje wiele różnych zadań. W efekcie posiada często dość szerokie kompetencje. W dużych firmach, zadań jest tak dużo, że ludzie ulegają specjalizacji. Np. w dziale HR są osobno specjaliści od rekrutacji i osobno od szkoleń – podczas gdy w innej firmie może oba zadania wykonywać jedna osoba. W takiej sytuacji, jeśli oba stanowiska sa dla Ciebie atrakcyjne, w obu masz doświadczenie, a jednocześnie jest to ten sam obszar zawodowy – możesz wysłać dwa CV – po jednym na każde stanowisko. Warto przy tym zaznaczyć przy stanowisku nr 1 że wysyłasz CV również na stanowisko nr 2 ze względu na szerokie doświadczenie i zainteresowania (i odwrotnie – przy aplikacji na stanowisko 2 wysyłamy informacje o przesłaniu CV na stanowisko 1).

Różne stanowiska, różne grupy zawodowe

Firma poszukuje specjalisty ds. rekrutacji, osoby, która zajmie się logistyką, doradcy finansowego oraz marketera, zatem wysyłasz CV na wszystkie 4 stanowiska, bo przecież: a) skończyłeś zarządzanie i marketing, b) dwa lata pracowałeś jako doradca finansowy c) rekrutowałeś wtedy współpracowników w ramach struktury MLM d) logistyka nie może być trudna!

To błąd. W efekcie, nie zostaniesz zaproszony na żadną rozmowę w kontekście któregokolwiek ze stanowisk (za wyjątkiem sytuacji, w której każdy projekt prowadzi inny rekruter i nie porozumieją się oni między sobą.) Dlaczego? Otóż jeśli kandydujesz na różne stanowiska, które mają ze sobą niewiele wspólnego, to oznacza to, że nie masz żadnego celu w życiu, nie wiesz czego chcesz, nie znasz swoich mocnych stron i zależy ci tylko na tym, by gdzieś się zaczepić, bez względu na to, co będziesz miał robić. Nawet jeśli to prawda, to nie możesz pozwolić na to, by pracodawca się zorientował. Pracodawcy takich osób bowiem po prostu w swoich firmach nie chcą.

Jak widać, wysyłanie kilku CV do jednej firmy nie jest wcale taką prosta sprawą. Zwłaszcza, że można sobie zaszkodzić, a odkąd w dużych firmach królują systemy rekrutacyjne, to bardzo łatwo osoba rekrutująca może sprawdzić, czy wysłałeś CV na inne stanowiska i kiedy to było.