Jesteśmy zadowoleni ze swojego zdrowia psychicznego

choć połowa z nas miewa stany depresyjne…

Czy jesteście szczęśliwi? Nie denerwujecie się nadmiernie? Nie irytuje was to, że kolejny rekruter nie odpowiedział po rozmowie kwalifikacyjnej? A może przeraża was niepewność jutra? Nie? Zdrowie psychiczne w porządku? Okazuje się, że u większości Polaków tak jest, choć… jesteśmy jednocześnie zdenerwowani, rozdrażnieni, zniechęceni, zmęczeni, w lęku i poczuciu bezradności. Na wiele aspektów tego złego samopoczucia wpływa praca.

Z raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) wynika, że co czwarty Polak doświadczał zaburzeń psychicznych. Najczęstsze problemy to poczucie zdenerwowania (76 proc.), zmęczenia (60 proc.), gniewu (54 proc.), niepokoju (53 proc.), przygnębienia (47 proc.), bezsilności (39 proc.), rozdrażnienia (39 proc.), utraty nadziei (29,4 proc.) i poczucia własnej wartości (21 proc.).

W efekcie:

Na nerwicę cierpi co dziesiąty Polak w wieku produkcyjnym, zaburzenia nastroju ma milion polaków. 3 mln nadużywa alkoholu, co 30-sty Polak jest nadmiernie (kompulsywnie) wybuchowy.

A co najbardziej według nas wywołuje problemy psychiczne? Tu Polacy byli dość stanowczy – 65% wskazało na bezrobocie

Tagi: