Czy pracownicy zdalni pracują więcej czy mniej?

Praca zdalna daje możliwość własnego zarządzania czasem. Jedne z badań przeprowadzonych na pracownikach pracujących z domu wykazały, że choć formalnie poświęcają oni na pracę mniej czasu niż ci, którzy siedzą w biurze, to ich praca jest bardziej efektywna. Teraz, inne badania pokazują, że nie zawsze praca z domu to mniej godzin – często znacznie więcej.

iPass, firma oferująca dostęp wi-fi przeprowadziła badania nad obecnością online w weekendy pracowników zdalnych i stacjonarnych. Okazało się, że aż 63% pracowników zdalnych 6 godzin każdego weekendu poświęca na pracę. Podobnie robią pracownicy mobilni, ale tu wskaźnik wynosi nieco mniej – co trzeci jest online 20 godzin w trakcie weekendu.

Mimo iż praca zdalna ma umożliwiać lepsze planowanie czasu i spędzanie mniejszej ilości godzin w pracy, to pracownicy zdalni paradoksalnie spędzają w pracy czasu więcej. Okazuje się też, że sa oni bardziej dostępni niż pracownicy stacjonarni, którzy często po wyjściu z pracy po prostu odcinają się od firmowej poczty. Zdalni nie tracą łączności z firmą na dłużej niż 4 godziny (oczywiście poza godzinami, w których śpią). I co – nadal wolicie pracę zdalną, czy jednak stacjonarna tez ma swoje plusy?