Czego chce się Pan nauczyć na stażu?

Pytanie o to, czego oczekuje kandydat na stażystę od stażu pada prawie zawsze na rekrutacji na stażystę. Najczęściej słyszaną przez osoby rekrutujące odpowiedzią jest „wszystkiego” bądź „praktycznej strony zawodu” – są to odpowiedzi tak ogólne, że niczego nie wnoszą. Nie przekonują też o tym, że kandydat rzeczywiście ma motywację do uczestniczenia w stażu. Jak zatem poradzić sobie z tym pytaniem?

Staże i praktyki to coraz częściej wybierana przez studentów metoda zdobywania doświadczenia. Pracodawcy oczekują, że 24 latek po studiach będzie już miał pewne praktyczne doświadczenie zawodowe. Edukacja uniwersytecka – nawet w przypadku praktycznych projektów realizowanych w ramach konkretnych przedmiotów – nie obejmuje zaś, z reguły, prawdziwie praktycznych obszarów. Opcją na zdobycie takiego doświadczenia jest staż. Kandydatów na staże (również te bezpłatne) jest z reguły więcej niż miejsc. Dlatego tu też trzeba umieć się zaprezentować by otrzymać szanse na zdobywanie praktycznego doświadczenia.

Od stażysty oczekuje się przede wszystkim chęci do nauki, ale również pewnej bazowej wiedzy teoretycznej oraz jasności w obszarze tego, czego się chcą nauczyć. „Wszystkiego” – nie jest dobrą odpowiedzią. Sugeruje raczej, że kandydat tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia o tym, jakie zadania wykonuje się na stanowisku pracy na który kandyduje. Nie wie o pracy nic i nawet niezbyt dokładnie przeczytał ogłoszenie rekrutacyjne. Taki kandydat w procesie rekrutacji odpada. Jak sobie zatem z takim pytaniem poradzić?

Zastanów się nad tym po co idziesz na staż

Zanim pójdziesz na rozmowę rekrutacyjną zastanów się, po co tak naprawdę kandydujesz. Jakie aspekty stanowiska o jakie się starasz są dla Ciebie interesujące. Jak myślisz, co będziesz robić i jak taki staż mógłby wyglądać, byś rzeczywiście mógł zdobyć doświadczenie.

Przeczytaj opis stanowiska w ogłoszeniu

W ogłoszeniu rekrutacyjnym z reguły podane są tematy w jakich stażysta będzie szkolony. Przedstawione są przykładowe zadania, jakie czekają na stażystę. Przeczytaj je dokładnie i zapamiętaj oraz wykorzystaj, kiedy zostaniesz zapytany o oczekiwania.

Przykładowo – w opisie stażu wymieniono oprogramowanie z jakim będzie miał kontakt stażysta. Sprawdź zatem w internecie co to jest za oprogramowanie a na rozmowie powiedz, że teoretycznie wiesz do czego służy, ale nie miałeś okazji na nim pracować i chcesz zobaczyć w praktyce jak działa. Inny przykład? W ogłoszeniu podano, że stażysta będzie przygotowywał wyceny materiałów potrzebnych do przeprowadzenia usługi u klienta – zatem na rozmowie możesz powiedzieć, że w teorii wiesz jak zrobić wycenę, ale chciałbyś zobaczyć jak powinno to wyglądać, jak szuka się dostawców, jaki zakłada margines błędu, jak prezentuje wycenę klientowi. Takie odpowiedzi pokazują, że przeczytałeś ogłoszenie, że Twoje oczekiwania są zbieżne z tym, czego oczekuje pracodawca i wiesz, jakie obszary pracy są ci nie znane.

Poczytaj o pracy w zawodzie

Przed rozmową warto też przyjrzeć się opisowi stanowiska w danym zawodzie (można je znaleźć w internecie lub skorzystać z ogłoszeń rekrutacyjnych na dane stanowisko – po przejrzeniu kilku powinieneś już mieć większy obraz pracy na danym stanowisku). Zastanów się, jakie elementy z tych opisów są dla ciebie najbardziej interesujące i przedstaw je na rozmowie kwalifikacyjnej.

Sprawdź branżę

Zapoznaj się z branżą w jakiej działa Twój potencjalny pracodawca, ma ona również wpływ na to, jakie zadania wykonuje się na stażu i to czego się nauczysz. Przykładowo – inaczej wyglądać będzie staż w marketingu w agencji reklamowej, dużej korporacji zajmującej się usługami czy mniejszej firmie produkcyjnej (mała firma nie ma budżetów na kampanie w telewizji czy radio, w agencji będziesz miła do czynienia z różnymi klientami, a w korporacji pracy w międzynarodowym środowisku itd). Informację o branży możesz wykorzystać na rozmowie kwalifikacyjnej (np. „chcę zobaczyć jak wygląda praca na stanowisku X w takiej firmie jak Państwa, czyli firmie małej, działającej na lokalnym rynku. Zakładam, że będzie wyglądać inaczej niż praca w korporacji”.)

Takie informacje mówią pracodawcy, że przygotowałeś się do rozmowy – byłeś na stronie www firmy, poświęciłeś chwilę na to, by zapoznać się z jej produktami, jesteś świadomy tego, do jakiej organizacji chcesz wejść.

Dlaczego te elementy są dla pracodawcy ważne? Otóż oczekują oni od stażysty zaangażowania i chęci do nauki. Pasji do tego, co będą robić. Stażyści nie maja doświadczenia, trzeba im pokazywać (nierzadko palcem) co mają robić i sprawdzać (wcale nie takie rzadkie) błędy. Stażysta te braki ma nadrabiać zaangażowaniem i szybkim pochłanianiem zdobywanej wiedzy. Jeśli jednak stażysta nie zadał sobie trudu sprawdzenia do jakiej firmy przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną, nie wie nic o stanowisku pracy i żadnych sprecyzowanych oczekiwań edukacyjnych, to prostym wnioskiem jest dla pracodawcy to, że szybkiej nauki, zaangażowania i pasji nie może się spodziewać.