5 powodów dla których warto zmienić pracę

Powody do zmiany pracy bywają różne. Najczęściej wiążą się ze złą atmosferą, upadłością firmy czy z nie dość wysokimi zarobkami. Czasem staramy się i dobrze wykonujemy naszą pracę, jednak to nie wystarcza i mamy już po prostu dość. Podjęcie nowego etatu wymaga wielu wyrzeczeń i dużo szczęścia, lecz jeśli któryś z poniższych powodów do zmiany pracy dotyczy również nas- nie wahajmy się i podejmijmy to ryzyko.

  1. Lepsze zarobki –  jest to jeden z najczęstszych powodów do zmiany pracy. Niestety wielu pracodawców zatrudnia za tzw. „najniższa krajową”, ponieważ chcą zaoszczędzić w ramach własnych wydatków. Obecnie często zdarza się tak, iż specjaliści z danej dziedziny nie otrzymują adekwatnej do pełnionych przez nich obowiązków płacy. W nowej firmie mogą otrzymać lepsze wynagrodzenie, co też skusi każdego. Tylko dla nielicznych pieniądze nie mają wpływu na decyzję o zmianie pracy, jeśli ich status materialny nie obniża jakości życia oraz poczucia bezpieczeństwa.
  2. Zła atmosfera w dotychczasowej pracy – dotyczy ona nie tylko nieporozumień czy kłótni, ale także mobbingu i lobbingu. Stres i zmęczenie psychiczne często wywoływane są przez poniżanie pracownika. Nie warto tracić zdrowia na wielokrotne próby naprawienia stosunków i atmosfery panującej w firmie, a sytuacji stresogennych nie zawsze da się uniknąć. Czas najwyższy na zmiany i odwiedzenie biura pośrednictwa pracy, zanim negatywne relacje odbiją się na naszym zdrowiu i życiu rodzinnym.
  3. Możliwość rozwoju – zróżnicowanie środowiska pracy pozwala na szersze pole rozwijania swoich umiejętności. Jeśli w dotychczasowej pracy Twój szef nie docenia Twoich ambicji oraz zaangażowania, to warto przemyśleć swoją dalszą karierę w tej firmie. Dążenie do rozwoju w danej dziedzinie, co czasem może wiązać się ze zmianą pracy, uruchamia cykl awansów. W ten sposób robimy krok w stronę naszej kariery zawodowej.
  4. Wzmocnienie swojej pozycji zawodowej – gdy nie otrzymujemy od pracodawcy możliwości podejmowania ważnych decyzji lub od dłuższego czasu dostajemy mniej znaczące zadania, to znak, iż nasza pozycja w firmie jest zagrożona, a posiadania przez nas wiedza z czasem może okazać się bezwartościowa. Dobrze jest wówczas pokazać obecnemu pracodawcy, że posiadamy alternatywę i jeżeli stan rzeczy się nie zmieni, to należy wtedy podjąć decyzję o zmianie miejsca pracy, która wzmocni naszą pozycję zawodową.
  5. Zyskanie nowych, szerszych doświadczeń – jeśli dotknęło nas „wypalenie zawodowe”, a dotychczasowa praca stała się monotonna i nudna, to warto podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się i zyskaniu nowych doświadczeń. Lepiej jest opanować  90% rzeczy związanych z np. trzema różnymi stanowiskami w ciągu paru lat pracy, niż w tym samym czasie zyskiwać doświadczenie tylko na jednym i tym samym stanowisku pracy. Szeroki wachlarz doświadczenia zapewni nam status cennego nabytku dla większości pracodawców.

Zanim zdecydujemy się na zmianę, warto upewnić się, że w nowym miejscu pracy będziemy mogli liczyć na zaspokojenie naszych potrzeb i wymagań. Jeśli już zdecydowaliśmy się na zmianę, przeprowadźmy ją w sposób przemyślany, inteligentny i nie paląc przy tym żadnego mostu.

Artykuł przygotowany przez portal torundzisiaj.pl