1/3 kradzieży w sklepach dokonywana przez pracowników

Według danych Euler Hermes i Pracodawców RP 80% firm w Polsce padło ofiarą nadużyć ze strony pracowników. Z badań PWC wynika zaś, że rośnie ilość kradzieży dokonywanych w sklepach przez … ich pracowników.

Globalnie, ilość kradzieży w handlu detalicznym spada – mamy lepsze systemy zabezpieczeń i większą ilość ochrony. Niestety w ślad za zmniejszającymi się statystykami rosną statystyki kradzieży tzw. wewnętrznych, czyli dokonywanych przez pracowników.

Z badania PWC przeprowadzonych w sklepach w Kanadzie wynika, że o ile w 2008 roku, 19% kradzieży w sklepach było winą pracowników, o tyle w 2012 roku takich kradzieży jest już 33%. Zmniejsza się zatem ilość kradzieży dokonywanych przez osoby z zewnątrz, ale rośnie problem z „wewnętrznym wrogiem” czyli pracownikiem okradającym pracodawcę.

Najczęściej ginie alkohol oraz kosmetyki. Pracownicy mają przewagę na „zewnętrznymi złodziejami”, że znają układ sklepu, wewnętrzne zasady bezpieczeństwa i łatwiej im wynieść towar. Jednocześnie są mniej podejrzewani przez ochronę – w końcu często ochroniarz z kasjerką czy merchandiserem dobrze się zna.