Jak wybrać wolontariat, by pomógł w karierze?

Pierwszy miesiąc roku akademickiego już prawie za nami. Czas zastanowić się, co zrobimy z całym nadchodzącym rokiem – czy skupimy się jedynie na nauce? Może zdecydujemy na staż lub praktyki? A może najlepszym rozwiązaniem będzie wolontariat? Poznamy nowych ludzi, zrobimy coś dobrego dla innych a przy okazji rozbudujemy CV. Przy dobrym wyborze wolontariatu może się nawet okazać, że będzie on bardzo pomocny w karierze.

Jak zatem wybrać dobry wolontariat dla siebie i na co zwracać uwagę skoro organizacji i fundacji, które poszukują wolontariuszy jest tak dużo?

Projekt zgodny z zainteresowaniami

Przede wszystkim, jeśli decydujesz się na wolontariat tylko dlatego, że będzie to dobry punkt w CV, to nie marnuj swojego czasu – szybko znudzisz się i zniechęcisz. W przypadku działalności non profit konieczne jest wybranie takiego obszaru prasy, który jest zgodny z zainteresowaniami i tym, co lubisz robić. Np. jeśli lubisz psy – zdecyduj się na wolontariat w organizacji, która szkoli psy bądź im pomaga. Jeśli lubisz jeździć na nartach – wybierz fundację organizującą ferie dla dzieci. Jeśli zaczynasz studiować politologię i to z nią wiążesz plany życiowe – poszukaj stowarzyszenia zajmującego się np. prawami człowieka. Praktycznie w każdym obszarze zainteresowań można znaleźć organizację NGO, która poszukuje wolontariuszy.

Organizacja z doświadczeniem

Fundacje o małym bagażu doświadczeń, często nie wiedzą jeszcze jak prowadzić program wolontaryjny. Brakuje im doświadczenia w zarządzaniu zespołami wolontariuszy. W takiej organizacji może okazać się, że robisz wszystko co tylko jest potrzebne i niekoniecznie rozwijasz się w obszarze twoich zainteresowań. Jeśli np. trafisz do miejsca w którym będziesz obsługiwał recepcję i ksero, to niestety – choć pomagasz – niewiele się nauczysz. Poza tym, znana fundacja, która jest już marką samą w sobie, lepiej wygląda w CV. Działa tu dokładnie taka sama zasada jak w przypadku posiadania doświadczenia w liczących się na rynku firmach.

Ludzie, z którymi będziesz spędzać czas

Aby wolontariat był dla Ciebie przyjemnością, musisz lubić i cenić ludzi, z którymi przyjdzie ci spędzać czas. Zarówno w kontekście osób,którym będziesz pomagać, czyli interesariuszy fundacji jak i jej pracowników. Zanim zatem zdecydujesz się na współpracę, dowiedz się w organizacji kim są jej współpracownicy. Z jakich uczelni pochodzą, co studiują, z kim przyjdzie ci współpracować. Pamiętaj, że podczas pracy wolontaryjnej poznajesz nowe osoby i tworzysz własną sieć kontaktów. Te znajomości i nierzadko nawiązane przyjaźnie będą potem procentować w Twojej karierze zawodowej. Im więcej ludzi poznasz, im większa organizacja – tym lepiej dla Twojej kariery.

Właściwy czas na dołączenie do fundacji

Niektóre organizacje prowadzą działania z wolontariuszami przez cały rok – tak jest np.w fundacjach zajmujących się pomocą ubogim czy niepełnosprawnym. Inne mają swoje gorące okresy (np. fundacja Szlachetna Paczka potrzebuje największej liczby osób od października do końca roku). Zanim zdecydujesz się na organizację przyjrzyj się temu, co robi i jak zorganizowany jest jej rok pracy, byś miał rzeczywistą szansę na udział w ciekawych projektach.

Mentor / opiekun

Większość wolontariuszy ma swoich opiekunów – czasem są to również wolontariusze, czasem etatowi pracownicy fundacji. Dowiedz się, kto będzie twoim opiekunem. Czy jest to osoba z doświadczeniem, czy twój równolatek który ma po prostu kilka miesięcy stażu w fundacji więcej. Niestety, od osoby bez doświadczenia niewiele się nauczysz, a współpraca z nią dość odległa będzie od tego jak pracuje się z „prawdziwym” przełożonym. Tymczasem praca przy wolontariacie może być pierwszą przymiarką do tego, jak wygląda praca w firmie. Dzięki takim doświadczeniom, będziesz później na rozmowie kwalifikacyjnej mógł opowiedzieć o tym, jak radzisz sobie z pracą w zespole lub czego oczekujesz od przełożonego – dlatego dobrze byłoby, by Twój opiekun w fundacji nie był „świeżynką”.

Zdobywane doświadczenie

W zależności od tego, jaką fundację i jaką rolę w niej wybierzesz, takie doświadczenie zdobędziesz. Poza tym, by była to dla ciebie pasja, skup się również na tym, by zdobywane doświadczenie było zgodne z tym, co chcesz robić w przyszłości. Byś mógł te doświadczenia rzeczywiście wykorzystać. Przykładowo, jeśli studiujesz dziennikarstwo, dobrym pomysłem będzie wolontariat na stanowisku osoby prowadzącej bloga fundacji lub odpowiadającego za kontakt z mediami przy organizacji jakiegoś wydarzenia. To pozwoli ci na nawiązanie kontaktów i zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie. Oczywiście – jeśli marzysz o pracy w marketingu,a działasz w fundacji pomagającej bezdomnym jako streetworker to taki punkt w Twoim CV również będzie ważny, ale nie da on ci żadnego zawodowego doświadczenia. Dla przyszłego pracodawcy będzie jedynie sygnałem, że jesteś osobą zaangażowaną, chętną do pomocy innym i inicjatywną.

Czego chcesz się nauczyć?

Każda praca – niezależnie od jej charakteru – czegoś nas uczy. Wolontariat również. Zanim wybierzesz organizację zastanów się czego chciałbyś się nauczyć. Jakie kompetencje rozwinąć. Być może zastanawiasz się czy np. praca z ludźmi jest dobrym pomysłem dla ciebie – sprawdź to działając jako wolontariusz. Kiedy idziesz na spotkanie organizacyjne w sprawie wolontariatu, nie bój się też zadać pytania o to, jak dokładnie będą wyglądały Twoje obowiązki i czego konkretnie możesz się nauczyć przez współpracę z tą właśnie organizacją.

Nie spiesz się w wyborze

Zanim podejmiesz decyzję o tym, by zaangażować bezpłatnie swój czas, dobrze się zastanów i sprawdź kilka miejsc i fundacji. Wybierz takie miejsce, które będzie najbardziej ci odpowiadać pod względem ludzi, zadań i tego czego możesz się nauczyć. Nie bój się pytać. To, że przyjdziesz na kilka spotkań wcale nie oznacza, że musisz się angażować. Jeśli po dwóch czy trzech spotkaniach zauważysz, że twoja motywacja spada i mniej niż na początku chce ci się angażować w działania szukaj innej organizacji, w której lepiej i z większą korzyścią dla siebie i innych spędzisz czas.

Kto z naszych czytelników jest lub był wolontariuszem? Macie dla poszukujących jakieś rady?