Jak skrócić CV?

Coraz częściej, od osób które dopiero skończyły edukację i do tej pory miały bardzo niewiele doświadczeń zawodowych, otrzymuję CV długie na 3 strony. To zdecydowanie za dużo. Mówi się o tym, że nasz życiorys zawodowy powinien zmieścić się na dwóch stronach. W drodze wyjątku, osoba o bardzo bogatym życiorysie może pokusić się o dłuższe CV, ale kandydat z kilkuletnim nawet doświadczeniem zawodowym przestawiając kilkustronicowe CV sam sobie szkodzi – naprawdę istotne informacje mogą bowiem zostać pominięte przez osobę czytającą CV.

Jak zatem skrócić swoje CV? Co wyrzucić?

Wrażliwe dane personalne i edukacja

Żona, dzieci – to informacje, które nie powinny dotyczyć pracodawcy. Nie ma sensu umieszczać ich w CV -zajmują jedynie cenne miejsce. Podobnie jak informacje o ukończonych dwa poziomy edukacji temu szkołach. Zasada jest taka – piszemy o studiach i wszystkich ewentualnych podyplomówkach. Jeśli mamy wykształcenie średnie, to umieszczamy nazwę liceum w CV. Osoby z tytułem inżyniera czy magistra o liceum powinny pisać tylko wtedy, kiedy było to szczególnie renomowane bądź zagraniczne liceum. Nazwę szkołę średniej osoby z wykształceniem wyższym mogą jeszcze umieścić, kiedy szukają pracy w mieście, w którym się uczyły – jeśli jednak wyemigrowałeś na studia do stolicy i tam zostałeś, to fakt iż kończyłeś V L.O. w Rzeszowie nic nikomu nie powie.

Niezwiązane miejsca pracy

Szukasz pracy jako administrator sieci? To po co wpisujesz w CV, że podczas studiów byłeś murarzem? Doceniamy ciężką pracę, ale ta informacja nie mówi nic o Twoich kompetencjach na stanowisku o jakie się ubiegasz! Osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym wpisują poprzednie miejsca pracy – nawet jeśli jest to miesięczny staż w innym obszarze zawodowym (dwutygodniowe praktyki można sobie odpuścić, chyba że naprawdę nie mamy nic innego). Jeśli jednak masz już 2-3 lata doświadczenia zawodowego to fakt, że przez wakacje na II roku studiów pracowałeś w McDonald nie ma znaczenia. Jeśli pracodawca jest fanem godzenia pracy z edukacją, to zapyta cię o to, czy podczas studiów pracowałeś. Niezwiązane z obecnym stanowiskiem miejsca pracy wpisujemy wtedy, kiedy byliśmy na nich naprawdę długo lub kiedy zdobyte na nich kompetencje mogą się przydać w naszej pracy – wtedy jednak tak opiszmy nasze zadania i doświadczenie, by było to widać.

Obsługa komputera

Kilkanaście lat temu zdarzało się, że kandydat nie potrafił obsługiwać komputera. Nie każdy miał PC 386 w domu i mógł nauczyć się poruszania po funkcjach czy szybkiego pisania. Dziś, osoby które kończą studia bądź są po studiach kilka lat praktycznie urodziły się z myszką w ręku. Znajomość obsługi systemu Windows czy pakietu Office jest zatem czymś podstawowym i naturalnym. Wpisując to w CV zachowujemy się tak, jakbyśmy informowali pracodawcę o tym, że umiemy czytać i pisać. Oczywiście warto wpisać w CV znajomość dodatkowych programów, które nie są już tak podstawowe – Photoshop, AutoCad czy program Płatnik. Róbmy to jednak jedynie wtedy, kiedy rzeczywiście potrafimy się po tym programie poruszać. Kilkakrotne go włączenie i zabawa przez kilka godzin nie czyni z nas jeszcze osób posługujących się danym oprogramowaniem. A co będzie jeśli trafimy na osobę znającą dany program i zapyta nas ona określone działanie? Poza tym pomyślcie – jeśli dla stanowiska obsługa Photoshopa będzie ważna,a my tak naprawdę wcale nie umiemy się nim posługiwać, to jak zamierzacie sobie poradzić w pracy?

Umiejętności / certyfikaty nie związane z branżą / stanowiskiem

Zazwyczaj u młodych osób, częstą praktyką jest wpisywanie w CV faktu posiadania aktualnej książeczki do celów sanitarno – epidemiologicznych. Jest to związane z tym, że młodzi ludzie często pracują dorywczo w gastronomii. Jeśli jednak szukacie pracy poza tą branżą, to po co umieszczać tę informację w CV? Są pracodawcy, u których taka informacja może nam zaszkodzić – trafiając na taki wpis sądzą oni bowiem, że szukamy pracy w wielu obszarach i tak naprawdę wcale nie jesteśmy zaangażowani w ten marketing czy finanse o które się staramy.

Zatem – jeśli coś nie jest istotne – pozbądźmy się tego!

Podobnie jest ze szkoleniami – jeśli odbyłeś 2 godzinną prezentację dotyczącą komunikacji to trudno ją nazwać szumnie szkoleniem. Jeśli masz za sobą 10 szkoleń – wybierz 3-4 najważniejsze, które najwięcej ci dały i które dobrze pamiętasz (i będziesz je w stanie omówić jeśli cię o nie ktoś zapyta)

Chcąc skrócić CV zastanów się:

Chcąc skrócić CV:

Tagi: