Dzień bez drukowania

Dziś pierwszy piątek października – „No printing Day” czyli dzień bez drukowania – czy jesteście w stanie powstrzymać się od wciśnięcia przycisku drukuj choć przez jeden dzień w roku?

Codziennie, w każdym biurze drukuje się tony dokumentów. Często zupełnie niepotrzebnie – maile, raporty czy nawet CV wcale nie muszą być drukowane aż w takich ilościach – mail można przeczytać na komputerze, CV wydrukować na rozmowę jedno, a pozostałym uczestnikom pozwolić na korzystanie z elektronicznej formy dokumentu – np. na tablecie. Mimo rozwoju nowych technologii i możliwości ograniczania ilości papierów nadal niszczymy środowisko przez produkowanie setek nikomu niepotrzebnych stert papieru.

Z analizy zamieszczonej na stronie projektu wynika, że przedsiębiorstwa w Polsce wykorzystują miesięcznie ponad 11 mln ryz papieru A4 – czyli około 5,5 mld kartek. 8,2% wydruków jest następnie niszczonych gdyż okazują się niepotrzebne. Średnio, każdy pracownik marnuje zatem około 50 kartek miesięcznie.

Inicjatywę „No printing Day” organizuje KPMG. Poza nawoływaniem do oszczędności w zakresie drukowania, firma planuje również posadzić żywe drzewka, by rosły i poprawiały nam atmosferę. Oczywiście jeden dzień nie robi wielkiej różnicy, choć KPMG udowadnia, że wyłączenie drukarek na jeden jedyny dzień w roku może pomóc uratować dziesiątki drzew.

A co my możemy zrobić na co dzień, by nie marnować papieru?

A czy wy oszczędzacie papier czy nie zastanawiacie się nad tym i wciskacie „print” bez refleksji?