Czy sypiasz wystarczająco?

Aby być efektywnym w pracy, mieć siłę nie tylko na czas wykonywania obowiązków zawodowych, ale również na to, by realizować swoje pasje po pracy, trzeba koniecznie dbać o prawidłową higienę snu. W ciągu całego życia przesypiamy prawie 24 lata! Czy sypiasz wystarczająco?

Ile spisz w ciągu doby? 8 godzin? A może zaledwie 5? Teoretycznie powinniśmy spać między 7-8 godzin snu. Niestety pracujemy tak dużo, że nie każdy może poświęcić 8 godzin na dobę na sen. Co się dzieje z nami jeśli śpimy za mało? Jesteśmy w pracy mniej efektywni? Okazuje się, że nie! Osoby, które sypiają 4-5 godzin twierdzą, że są tak samo efektywne w pracy jak osoby śpiące 7-8 godzin  i mają rację! Czy to oznacza, że możemy skracać nasz czas snu, bez szkody dla naszej efektywności? Niestety nie…

Otóż osoby śpiące krótko wprawdzie są tak samo efektywne, ale ciągłe niedosypianie powoduje, że ich mózg, a konkretnie struktura nazwana ciałem migdałowatym, jest znacznie mocniej pobudzona. Jakie to daje efekty? Otóż jesteśmy wtedy znacznie bardziej wrażliwi emocjonalnie – odczuwamy większy stres niż odczuwalibyśmy, gdybyśmy byli wyspani. Niestety, zmiany są na tyle nieuświadamiane, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza nadwrażliwość jest spowodowana brakiem snu. Osoba, która stale nie dosypia, staje się powoli nadwrażliwa i nie zauważa tego – efektem jest zaś nadmierne pobudzenie, większe przeżywanie stresu, nadmierna emocjonalność.

Zatem jeśli śpisz po 5 godzin na dobę rozważ zmianę nawyków, nawet jeśli wydaje ci się, że tyle snu w zupełności ci wystarcza. Efekty mogą być bowiem długofalowe (typu szybsze wypalenie pracą, konflikty z partnerem czy rodziną) i nie będziesz nawet wiedzieć, że winą tego stanu rzeczy jest brak snu.