Czego boimy się w pracy?

terapia pracownikow Czego boimy się w pracy? Co wprawia Was w największe przerażenie na myśl o pracy? Rozzłoszczony Szef? Konfliktowy kolega z pracy, a może wysłanie przez pomyłkę maila ze śmiesznym żartem do prezesa? Czego boimy się najbardziej?

Agencja badawcza Robert Half International zapytała pracowników, co napawa ich w pracy największym przerażeniem. Oto wyniki:

  • 28% pracowników boi się, że popełni w pracy jakiś błąd
  • 18% boi się trudnego klienta, który może się im trafić
  • 15% drży na samą myśl o konflikcie z przełożonym
  • 13% oblewa strach na myśl o wystąpieniu publicznym
  • 13% przyznaje się do tego, że ich największą obawą jest konflikt z kolegą z pracy

Zaledwie 3% pracowników uznało, że nie boi się niczego!

Jak możemy sobie radzić z naszymi obawami?

By popełniać mniej błędów, trzeba być uważnym w pracy, skupiać się na tym co robimy i mieć jasność, czego oczekuje od nas przełożony. Jeśli nie jesteście pewni – lepiej dopytać niż zrobić coś, czego potem będziemy żałować.

Strach przed trudnym klientem można opanować znając doskonale produkt lub oferowaną usługę oraz mając dystans do siebie i wiedząc, że niekiedy zły humor klienta nie jest naszą winą a np. tego, że klient wstał lewą nogą.

Konfliktów z przełożonym można uniknąć, jeśli nawzajem dobrze rozumiemy swoje oczekiwania

Receptą na wystąpienia publiczne jest niestety jedynie ich częste ćwiczenie. Praktyka czyni mistrza.

A czego wy obawiacie się najbardziej?

Dodaj komentarz

One Response to “Czego boimy się w pracy?”

  1. Bea says:

    Najbardziej stresujący w mojej pracy jest brak czasu. Niestety, mamy braki kadrowe sięgające ok. 30%, a w związku z tym obarczeni jesteśmy pracą ponad siły. Codziennie rano muszę dokonac gradacji spraw ważnych i ważniejszych do załatwienia i boleję nad tym, ponieważ wszystkie są istotne, bo dotyczą ludzi i ich życiowych często dramatów. Przed kandydatami stawiane są wysokie wymogi formalne, dochodzi jeszcze długie postępowanie kwalifikacyjne, testy, badanie profilów osobowościowych … Sito jest bardzo gęste, a praca ciężka, bo związana z ogromną odpowiedzialnością za podejmowane decyzje. A czego najbardziej się boję? Może nie boję, ale jestem totalnie zniesmaczona, gdy wchodzę rano do pokoju, a mój kolega już od progu narzeka, a dzień dopiero się zaczyna! Na marginesie, ma najsłabsze wyniki …. od wielu lat, właściwie to żadnych osiągnięc. Dramat!